Je bizarní považovat příjem 50 tisíc měsíčně za bohatství, tvrdí prezident lékařské komory

2. březen 2017

Vedení České lékařské komory kritizuje nedávno oznámené daňové změny, s nimiž jde do předvolebního boje ČSSD. Konkrétně návrh na větší zdanění těch, kteří berou více než 50 tisíc korun měsíčně, prý může ze země vypudit lékaře a v konečném důsledku vést až k devastaci tuzemského zdravotnictví. Byla by situace opravdu tak vážná?

„Samozřejmě bude záležet na tom, kde se stanoví limit,“ uvedla v pořadu Pro a proti místopředsedkyně senátního zdravotnického výboru a bývalá ministryně zdravotnictví Milena Emmerová.

Ta uznala, že pokud by tímto limitem byla částka 50 tisíc korun, tak by se návrh ČSSD týkal také lékařů. „A samozřejmě by to pro ně představovalo úbytek v řádu tisíců korun měsíčně. To by jistě nepřispělo ke stabilitě personálu, který už je tak nedostatkový.“

Proto by záleželo na tom, kde by byl domluvený limit pro progresivní zdanění, zopakovala senátorka. „To není žádný návrh, nic pevného, to je prostě věc určená k diskuzi, a v žádném případě to není žádné ustanovení,“ upozornila.


Musíme to také chápat z toho druhého konce. Je to určitá dobrá vůle srovnat velký rozdíl mezi takzvanými bohatými a chudými. Tento narůstající rozdíl v příjmech je třeba zmírnit. Chápala bych to jako téma k diskuzi a uvidíme, co se z toho vyvrbí… Chtěla bych poprosit lékařskou komoru, aby hned nevypálila ten nejhorší argument. Někdy to na mě působí, jako že nejlepší obrana je útok. Milena Emmerová

Prezidentu České lékařské komory Milanovi Kubkovi přijde „bizarní hovořit o tom, že příjem 50 tisíc korun měsíčně je znakem nějakého bohatství a je třeba lékaře trestat za to, že studovali, mají kvalifikaci a chodí poctivě do práce.“


Problémem této země není to, že bychom měli velké rozdíly v příjmech, ty jsou naopak celkem nivelizované, ale že se většina z nás pohybuje pod minimální mzdou v Německu… Tam lékař dostane čtyřnásobný plat, u nás ale jen herdu do zad, a je trestán za to, že je ochotný hodně pracovat. To je velmi kontraproduktivní, a je dobré se proti takovému návrhu hned a razantně vymezit. Milan Kubek

„Už 25 let budujeme kapitalismus, a v sousedním Německu je minimální mzda 41 tisíc korun,“ dodal.

Kubek si nemyslí, že by zavedení tohoto zdanění bylo pro lékaře signálem k tomu, aby utekli do ciziny, ale obává se, že přestanou sloužit. „Průměrný příjem lékaře kolem 60 tisíc je dosažen pouze tím, že lékař musí měsíčně odpracovat 250 hodin. Když mu řeknete, že čím více bude pracovat, tím méně bude dostávat za svou práci, tak lékaři přestanou sloužit nad rámec zákonem stanovených 150 hodin.“

„A tím se zdravotní péče zastaví a zkolabuje,“ varoval prezident lékařské komory.

Podle něj je návrh ČSSD politickým marketingem. „Je to reklama. Každá strana se snaží nalákat ve volbách určitou skupinu voličů. Nemyslím ale, že by ta skupina voličů, jejichž chování a jednání je primárně určováno závistí, byla tak velká, aby na ní mohla ČSSD vyhrát volby.“

„Život mě naučil, že nejlepší obranou je útok. A pokud chcete zabránit tomu, aby nějaký nesmysl byl přijat, musíte se poměrně razantně proti němu vymezit,“ shrnul Milan Kubek.

autor: ves
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.