O bronzu rozhodla jedna setina. Překážkář Svoboda vybojoval medaili po šesti letech

Překážkář Petr Svoboda vybojoval na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě první českou medaili. Dvaatřicetiletý reprezentant vybojoval na 60 metrů překážek bronzovou medaili v čase 7,53. V odstupech jedné setiny se srovnali první čtyři sprinteři.

Petr Svoboda vybojoval na trati 60 metrů překážek první medaili pro Česko na HME | Zdroj: ČTK

Český překážkář vybojoval bronzovou medaili díky skvělému finiši, ve kterém o jedinou setinu předběhl Francouze Garfielda Dariena. „Měl jsem tušení, že jsem ho předběhl, ale jistý jsem si nebyl,“ řekl po závodě. Čas 7,53 byl pochopitelně nejlepším výkonem mladé sezony pro rodáka z Třebíče.

Svoboda v hale vybojoval medaili po šesti letech. Naposledy byl zlatý na halovém mistrovství Evropy v Paříži. Letos jel do Bělehradu jako úřadující český šampion v disciplíně překážek na šedesát metrů. Do finálových bojů přitom prošel až na čas. V uplynulých letech jej přitom trápily vleklé zdravotní problémy.

Čeští zástupci přitom mohli mít medailí více. Tyčkař Jan Kudlička ve finále dlouho vedl výkonem 580 centimetrů. Další výšku ale skočil Polák Lisek a Řek Filippídis, který výkonem 585 vytvořil nový národní rekord. Kudlička natřikrát laťku shodil.

00:00 / 00:00

Petr Svoboda hodnotil svůj finálový závod

O bronz ho připravil Polák Wojciechowski, který od 570 vynechal dva pokusy. Výšku 585 skočil napotřetí, čímž odsunul českého reprezentanta na bramborovou medaili. Přesto byl Jan Kudlička se svým výkonem spokojený.

„Chtěl jsem si to hlavně užít. Skákat celou soutěž na první pokus si přeje každý, mně se to dařilo,“ uvedl pro Radiožurnál. „Sezona je jak na houpačce. Jednou 540, jednou 570. Myslím, že 580 není ostuda. Udělal jsem pro sebe a českou atletiku maximum,“ dodal po finálovém závodě.

Medailové ambice bude mít Česká republika na v Bělehradě také zítra. Do finále čtyřstovky žen zasáhne Zuzana Hejnová, která vyhrála svůj rozběh. Na stejné trati se mezi muži představí také Pavel Maslák, který taktéž dopadl ve svém rozběhu nejlépe.

Finále výšky čeká Michaelu Hrubou, která se mezi nejlepších osm probojovala jako poslední. Do finálových bojů patnáctistovky zasáhne také Filip Sasínek. Ten zaběhl druhý nejlepší čas v rozbězích – 3:43,64.

Halové mistrovství Evropy v atletice – Bělehrad
1. den:
Finále 60 metrů překážek mužů: 1. Pozzi (Brit.) 7,51, 2. Martinot-Lagarde (Fra.) -0,01, 3. Svoboda (ČR) -0,02, 4. Darien -0,03, 5. Manga (oba Fra.) -0,07, 6. Trajkovič (Kypr) -0,09, 7. Ortega (Španěl.) -0,13, 8. Martinsen (Dán.) -0,17.
Finále skoku o tyči mužů: 1. Lisek (Pol.) 5,85 m, 2. Filippídis (Řec.) 5,85, 3. Wojciechowski (Pol.) 5,85, 4. Kudlička (ČR) 5,80, 5. Holzdeppe (Něm.) 5,80, 6. Chapelle (Fra.) 5,80, 7. Horvat (Chorv.) 5,75, 8.-9. Arents (Lot.) 5,60, 8.-9. Joseph 5,60, 10. Menaldo (Fra.) 5,60, 11. Karális (Řec.) 5,50.
Finále 60 metrů překážek žen: 1. Rolederová (Něm.) 7,88, 2. Talajová (Běl.) -0,04, 3. Dutkiewiczová (Něm.) -0,07, 4. Ploticynová (Ukr.) -0,08, 5. Pedersenová (Nor.) -0,13, 6. Lobeová (Něm.) -0,15, 7. Visserová (Niz.) -0,16, 8. Kallurová (Švéd.) -0,26.
Finále vrhu koulí žen: 1. Mártonová (Maď.) 19,28 m, 2. Mavroděvová (Bul.) 18,36, 3. Leancjuková (Běl.) 18,32, 4. Roosová (Švéd.) 18,13, 5. Vitaová (Něm.) 18,09, 6. Gubaová (Pol.) 18,00, 7. Dubická (Běl.) 17,85, 8. Cérivalová (Fra.) 16,84.
Konečné pořadí pětiboje: 1. Thiamová (Bel.) 4870 bodů, 2. Dadicová (Rak.) 4767, 3. Zsivoczká-Farkašová (Maď.) 4723.
Simona Vrzalová v rozběhu na 1500 metrů žen zaběhla čas 4:14,31 a nepostoupila do finále.
Výškařka Michaela Hrubá se výkonem 1,90 metru jako poslední kvalifikovala do zítřejšího finále, které startuje v 16:30.
V rozběhu mužů na 1500 metrů se představili Filip Sasínek a Jan Friš. První jmenovaný se do finále (sobota 20:18) kvalifikoval jako druhý nejrychlejší časem 3:43,64. Druhý v čase 3:50,38 nepostoupil.
Zuzana Hejnová vyhrála svůj rozběh v čase 52,74 a na čtvrtce se kvalifikovala do finále, které je na programu v sobotu od 19:58.
Ve čtvrtce mužů nastoupili Pavel Maslák a Jan Tesař. Maslák prošel do finále v nejrychlejším čase rozběhů 46,45. Tesař byl druhým nepostupujícím v čase 47,64. Finále se bude konat v sobotu od 20:33.

Michal Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít