Turecko má dostatek sebevědomí otočit se k Evropě zády, říká Břetislav Tureček

13. březen 2017

Mezi Nizozemskem a Tureckem stále panuje napětí. Vztahy se vyhrotily o víkendu po deportování turecké ministryně pro rodinu a zákazu přistání letadla s tureckým ministrem zahraničí. Oba v zemi chtěli vést kampaň mezi tamními Turky před blížícím se referendem o změně turecké ústavy. Následovala výměna urážek mezi představiteli obou států a turecký prezident Erdogan slíbil diplomatickou odvetu.

„On sám měl vyhrocená prohlášení, mluvil o tom, že se v Evropě a Nizozemsku dostávají do popředí pozůstatky nacismu a fašismu. A ta diplomatická odveta nyní dostává jasné obrysy. Přicházejí výzvy, aby Turecko zcela přerušilo diplomatické styky s Nizozemskem a Turci už o víkendu uzavřeli nizozemskou ambasádu v Ankaře,“ říká blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček. Podle něho jsou Turci připraveni spojit současnou roztržku i s osudem dohody s Evropskou unií o vracení migrantů.


Ze Západu to možná vypadá jako tažení diktátora Erdogana. Ale turecká vláda a prezident mají v tuto chvíli podporu celé opozice. Podle ní už to není otázka referenda, ale národní cti. Takže ať bude odveta jakákoli, zdá se, že bude mít podporu opozice.Břetislav Tureček

Turecko už nechce do Evropy

Zdali se situace uklidní, bude záležet na výsledcích tureckého referenda i nizozemských parlamentních voleb. „Pokud za dva dny uspěje známý bojovník proti islámu Geert Wilders, tak i kdyby se nestal premiérem, budou kroky Nizozemska vypadat jinak, než kdyby ve volbách pohořel.“

A stejně nejisté je to i v Turecku: „Referendum, které má posílit pravomoci prezidenta, se dlouho zdálo být rozhodnuté v jeho prospěch. Ale nyní vidíme, že se turečtí představitelé snaží oslovovat i voliče v zahraničí, protože výsledek už tak jasný není.“

Vyhrocená situace podle Turečka mnohé vypovídá i o možném budoucím členství Turecka v Evropské unii: „Kdyby Turecko ještě stále usilovalo o vstup, tak by takto nereagovalo. A umírněněji by postupovala i Evropa, pokud by měla o turecké členství zájem. V Turecku už se delší dobu mluví o tom, že ať udělají cokoli, tak v Evropské unii budou mít stále výhrady. Země se proto začala obracet na Blízký východ a hledá si obchodní a politické partnery ve Střední Asii. Turecko už není žádná chudá země a má dost sebevědomí obrátit se k Evropě zády.“

autoři: mmk , ert
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.