Víme, že některé látky čínské medicíny poškozují ledviny, tvrdí nefrolog

21. březen 2017

Ve vládní novele o změnách ve vzdělávání zdravotních sester, kterou aktuálně projednává Poslanecká sněmovna, se možná objeví i podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. Navrhuje to šéf zdravotnického výboru dolní komory Rostislav Vyzula.

Vznik nadačního fondu, který schválila vláda už loni, má za cíl vystavět kliniku tradiční čínské medicíny při Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Také Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí od letoška v rámci pojištění cizinců možnost čerpat právě tento typ léčby. Proti se ale ozývají tuzemští odborníci i Česká lékařská komora.

„V žádném případě nechceme legalizovat homeopatii nebo šarlatánské metody vzdálené naší medicíně,“ ujistil v pořadu Pro a proti onkolog a poslanec Rostislav Vyzula (ANO).


Je potřeba, abychom se dívali na kvalitní preparáty. Látky, o kterých víme, že jsou toxické, nebudou podávány, budou zakázány a u těch ostatních musíme zajistit kvalitu, bez toho se nemůžeme obejít… Na západ i na jih od nás každý velký onkologický ústav má takového specialistu, který dělá podpůrnou péči, ať už herbální nebo formou akupunktury, masáží a cvičením. V onkologii jsem pro všechno, co pacientům pomůže, vzhledem k tomu, že nemáme zázračný lék na rakovinu.Rostislav Vyzula

Podle něj už zde tradiční čínská medicína je a praktikuje ji řada lidí. „A my nevíme, jestli jsou to šarlatáni, nebo mají odpovídající vzdělání. Můj návrh nabízí možnost legalizovat terapeuta nebo specialistu čínské medicíny.“

„Jsou kvalitní a méně kvalitní léčitelé. Jak jinak to udělat, aby naši lidé měli aspoň nějako záruku, když se jim svěří? Musíme to dostat nějak pod kontrolu, a toto je první krok,“ vysvětlil politik.

Souhlasí, že nějaké látky užívané v čínské medicíně jsou toxické. „O nich se ví poměrně dobře a řadu těchto rostlin je zakázáno sem dovážet.“

Přední český nefrolog Vladimír Tesař považuje tradiční čínskou medicínu za předvědeckou disciplínu. „Její bylinná terapie nepochybně obsahuje spoustu účinných molekul, ale také hodně toxických.“


Nedokážu si představit, jak by taková spolehlivá kontrola léčiv měla vypadat. Aby tyto preparáty byly naprosto bezpečné, znamenalo by to testovat je na obsah všech účinných molekul... To by bylo nesmírně nákladné. Úplná bezpečnost pro tyto preparáty být garantovaná nikdy nemůže. Je známo, že země, která má vůbec nejvyšší počty selhání ledvin, je Taiwan. A dlouho se řešilo, čím to je, a sami Taiwanci i Číňané uvádějí, že to je pravděpodobně způsobeno čínskou medicínou. Existují data, že opravdu některé složky čínské medicíny vyvolávají poškození ledvin.Vladimír Tesař

Problém je v konceptu čínské medicíny, kdy se preparáty netestují na obsah jednotlivých složek. „Navíc v jednom typu léčiva nemusí být extrakty ze stejných rostlin, protože tradice pokládá některé rostliny za ekvivalentní. Takže jedna šarže preparátu může být zcela netoxická a také neúčinná, ale druhá může být velmi toxická, ale třeba velmi účinná.“

„Když otevřeme prostor pro tradiční čínskou medicínu, určitě přijde otázka, proč ne také pro homeopatii a další alternativní postupy,“ varoval lékař.

Ten má podle vlastních slov problém s tím, když se vezme tradiční čínská medicína s jejími předvědeckými přístupy a řekne se, že se tak bude léčit. „Když už, tak ať si to každý sám zaplatí a ať je jasně deklarováno, že to je mimo rámec oficiální medicíny.“

„Je to taková forma legalizace něčeho, co je nevědecké, a to se mí nelíbí,“ shrnul svůj postoj k čínské medicíně Vladimír Tesař.

autoři: ves , oci
Spustit audio