Islámský terorismus je pro Evropany importované násilí. S domácími fanatiky se šlo dohodnout, říká analytik Kraus

27. březen 2017

Centrem Londýna minulý týden otřásl útok, při kterém 52letý britský konvertita k islámu zavraždil čtyři lidi a desítky dalších zranil. Jednalo se ale o terorismus?

„To stále není možné říci. Nemáme dostatek informací o motivu pachatele. Abychom totiž mohli odlišit teroristický útok od toho, co se nazývá aktivní střelec nebo útočník, potřebujeme vědět, co za tím činem bylo,“ říká bezpečnostní analytik Josef Kraus.

Britské bezpečnostní složky aktuálně prověřují dostupné informace o pachateli a jeho elektronickou stopu. „Zatím to vypadá, že šlo o čin osamělého vlka, který nebyl propojen s nějakou teroristickou buňkou. Jeho motivace se proto bude hledat složitě,“ vysvětluje analytik Masarykovy univerzity v Brně Kraus.


Když se díváte na explicitní obrázky násilí, je logickou emocí strach, obavy a naštvání. A šířit strach teroristé přesně chtějí. Je na zodpovědnosti média, zda chce přispět k boji proti terorismu, nebo se vydá cestou bulvárnosti a tedy i vyšší čtenosti a příjmů.Josef Kraus

K londýnskému útoku se následně přihlásil Islámský stát, zdaleka to ovšem neznamená, že tomu tak skutečně bylo. „Zajímavý je příběh aktivního střelce z floridského Orlanda, který loni v létě zavraždil 49 návštěvníků gay klubu. I k němu se přihlásil Islámský stát, ale velmi rychle od toho zase upustil. Vyšlo najevo, že střelec byl homosexuál a útok byl motivován jeho společenskou frustrací,“ připomíná.

Média jako pomocníci teroristů?

Podle Krause si britská média snaží vytvářet kodexy, jak o podobných situacích referovat: „Průlom nastal, když se Británie rozhodla, že nebude podporovat propagandu Islámského státu například vysíláním jeho videí ve veřejnoprávní BBC, což by vedlo k šíření politického sdělení a zastrašování společnosti.“


Dokud byl terorismus motivován politicky, tak existoval prostor pro jednání, například pokud šlo o autonomii pro španělské Baskicko. Islámský terorismus ale má politické požadavky, které jsou nesplnitelné. Evropská společnost nebude hromadně konvertovat k islámu nebo přijímat islámské právo.Josef Kraus

Není to tak, že právě kvůli médiím jsou teroristické útoky děsivější a mají větší dopad než třeba v 70. letech? Tehdy v západní Evropě ročně umíralo i 300 až 400 lidí, tedy 2x více než dnes. „Určitě je to relevantní faktor. Pravděpodobně za to ale může i proměna terorismu. Tehdy ho motivovaly hlavně etnoseparatistické tendence, jaké měla baskická ETA nebo irská IRA, nebo ideologie, například Rudé brigády v Itálii nebo Frakce Rudé armády v Německu. Byl to takový domácí terorismus.“

Dohoda není možná

Naproti tomu dnes je podle Krause terorismus motivován cizím elementem, který Evropě není vlastní, tedy islámskou kulturou:

„Je prováděn přistěhovalci první nebo druhé generace a Evropané to vnímají mnohem citlivěji. Už to není skupinka domácích fanatiků, ale import násilí z jiného náboženství, na které je třeba reagovat jiným způsobem,“ vysvětluje Kraus.

Infographic: Terrorist attack victims in Western Europe | Statista You will find more statistics at Statista

Musíme se připravit na to, že bude přibývat teroristických útoků? Jde jim vůbec nějak předcházet? A jak se proměňuje terorismus? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , Michael Rozsypal
Spustit audio