USA vs. KLDR: Trump sice nerozumí politice, ale není blázen, tvrdí Tomáš Klvaňa

19. duben 2017

Viceprezident USA Mike Pence potvrdil to, co několik dní viselo ve vzduchu: éra tzv. strategické trpělivosti se severokorejským režimem je u konce. Znamená to, že zdrženlivost bývalého prezidenta Baracka Obamy nahrazuje přístup, který připouští vojenský zásah v KLDR ze strany Spojených států amerických?

„Vnímám to jako prázdnou rétoriku ze strany Trumpovy administrativy. Uvidíme, co se skutečně stane v regionu, ne jaká je rétorika americké vlády,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý novinář a hostující profesor New York University v Praze Tomáš Klvaňa.

Podle něj se americký prezident zatím snaží v celé situaci vyznat. „Donald Trump, který je nepředvídatelný, se snaží najít nějaké rozumné východisko z této velmi špatné situace, která nemá žádná dobrá řešení. Používá přitom tu svoji klasickou tvrdou rétoriku, která ovšem neznamená nic, protože Trump toho za svou nedlouhou politickou kariéru napovídal strašně moc.“


Prezident Trump je sice velmi nevypočitatelný a neorientuje se nejen v zahraniční politice, ale na druhou stranu není blázen. Ví, že útok na jadernou mocnost je něco jiného, a přinesl by něco jiného, než je válka v Sýrii… Současný americký establishment je velmi rozumný, složený z velmi zkušených generálů a manažerů, kteří se pohybují často několik desítek let v zahraniční politice. Velmi dobře znají rizika a nemyslím si, že by riskovali.Tomáš Klvaňa

Možnosti, jak postupovat v krizi na Korejském poloostrově, jsou tři: „Snažit se pokusit se přesvědčit Čínu, která jediná má vliv na KLDR, aby dosáhla změny její politiky. Druhou možností, kterou si nikdo nepřeje, je vojenský útok na Severní Koreu, což může způsobit nedozírnou tragédii.“


Není příliš pravděpodobné, že by Čína mohla zásadně zvrátit celou situaci. Kim bude vydírat a tlačit i Čínu, aby dosáhl svého… Základní problém je, že současný severokorejský režim je zcela spjat s vlastnictvím jaderných zbraní a nemůže se jich vzdát, protože je přesvědčen, že jen jaderné odstrašování ochránilo zemi od vnějšího útoku. Kdyby měl najednou říkat, že je to jinak, bylo by to obtížně akceptovatelné pro severokorejský militaristický establishment.Alex Švamberk

„Třetí je nějaká diplomatická dohoda, která by se nejspíš podobala těm předchozím, kdy šlo v zásadě o vydírání ze strany severokorejského režimu,“ vysvětluje Tomáš Klvaňa.

Novinář serveru Novinky.cz Alex Švamberk si myslí, že jde ze strany USA pouze o návrat k předchozí americké politice velkého tlaku a případných vojenských akcí.

„Navíc Severní Korea má jaderné zbraně a mohla by je použít,“ varoval publicista.

Uznal, že jednostranný zásah v Sýrii ukazuje značnou ochotu USA použít svůj vojenský arzenál. Znamená to ale, že i v případě KLDR je otevřený vojenský konflikt reálnou hrozbou? „Úplně vyloučit ho nejde. Trump je nevypočitatelný a může mít pocit, že s vojenskou převahou je možné problém vyřešit.“

„Severní Korea má kromě jaderných zbraní také namířeny tisíce hlavní na Soul. I kdyby jihokorejská metropole nebyla srovnána se zemí, přinesl by takový útok velké množství obětí,“ předpověděl novinář.

Možnost, že by zvrat v politice severokorejského režimu mohla přinést Čína, publicista zpochybnil. „Američané se mýlí v možnosti tlaku na KLDR ze strany Pekingu. Severokorejský režim nikdy neposlouchal žádnou stranu - ani Čínu, ani Sovětský svaz. Vždy mezi nimi lavíroval,“ upozornil Alex Švamberk.

autoři: pdu , oci
Spustit audio