Nejsme proti očkování, ale proti povinnému očkování, vysvětluje předsedkyně sdružení Rozalio

22. duben 2017

Už přes 50 lidí v Moravskoslezském kraji onemocnělo spalničkami. Jaké jsou příčiny této epidemie? Mohou za ní tzv. odpírači očkování a tak i menší proočkovanost populace?

„Rozhodně to není z důvodu odmítání očkování,“ uvedla v pořadu Pro a proti Martina Suchánková z občanského sdružení Rozalio, které podporuje svobodnou volbu v očkování.

Ta tvrdí, že nejčastěji onemocněly děti do 1 roku, které ještě nemohou být očkovány. „Druhá část je mezi dospělými, kde jejich protilátky klesly pod ochrannou mez.“

Podle údajů společnosti Rozalio nákaza vznikla někde i díky nevhodným lékařským postupům a špatnou diagnostikou. „Třeba v ostravské nemocnici se stalo, že se personál pohyboval po celé nemocnici, až se nákaza dostala do porodnice. Už se vědělo, že spalničky v nemocnici jsou, a nemocnice neudělala včas vhodná opatření.“


My nerozporujeme účinnost vakcíny a účinnost očkování. Nejsme proti očkování, ale proti povinnému očkování. O tématu se má hovořit, rodiče by měli mít právo se rozhodovat, dostávat dobré informace, a ne být tlačeni k očkování nějakými sankcemi. Jestliže je očkování skutečně potřeba a ty informace k tomu jsou, proč by to rodiče nedělali?Martina Suchánková

„My se setkáme s nějakou epidemií, teď třeba spalniček, a vždy se mluví jen o očkování. Myslím, že by bylo dobré k tomu přistoupit jinak a mít další možnosti. Ukázalo se, že sekundární selhání vakcíny, kdy se nemoc posune do vyšších věkových kategorií, je prostě reálné,“ upozornila Suchánková.


Vakcinace je vysoce úspěšný nástroj. Předtím, než se začalo očkovat, spalničkami onemocnělo 50 tisíc osob každý rok, z toho 10 až 15 % z nich umíralo na spalničkovou pneumonii… Já bych daleko více preferoval to, aby se s rodiči více mluvilo, aby se více informovali. Měly by být vyškolené zdravotní sestry, které budou docházet do rodin a vysvětlovat. Ale to bude, až na to někdo dá obrovskou hromadu peněz. Teprve pak se může očkování rozvolnit.Jiří Beran

Vakcinolog Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové je přesvědčen, že odmítání očkování má v případě severomoravské epidemie spalniček velkou váhu.

„Ta čísla nemocných nejsou jen děti, které nejsou očkovány. Doba očkování se ustanovila na 15. měsíci věku dítěte, dnes ale snaha rodičů je, aby dítko bylo očkováno ve třech, čtyřech nebo až pěti letech. A to si myslím, že je špatné.“

Lékař se ohradil proti tvrzení sdružení Rozalio, že zdravotničtí pracovníci nákazu roznášeli dál. „Kdyby tomu tak bylo, tak ta epidemie není o 62 lidech, ale o několika stovkách osob.“

„Inkubační doba spalniček, tedy od vniknutí původce do doby, než máte první větší klinický projev, je přibližně 14 dní. Nicméně virus se začíná vylučoval na sliznicích už kolem 10. dne, kdy má člověk nespecifické respirační příznaky. Do ostravské nemocnice přicházely děti s vysokými horečkami a nespecifickými příznaky, a tak vnášely nemoc do zdravotnického zařízení,“ vysvětlil vakcinolog.

Také zdůvodnil, proč onemocněli i dospělí očkovaní lidé. „Populace jako celek je v porovnání s tím, co tu bylo před 50 lety, úplně rozdílná. Na populační úrovni určitě došlo ke snížení kvality imunitního systému, a to samozřejmě souvisí s tím, jak vakcína zabírá,“ shrnul Jiří Beran.

autoři: kko , oci
Spustit audio