Odhalte techniky, jak s vámi manipulují! A naučte se sami, jak být druhým „sympatičtí“

24. duben 2017

Manipulátor si hodně hraje s vaším podvědomím. Působí na vás sympaticky, protože ví, jak na to. Asi vás ale překvapí, že podle psychologa je na manipulaci i něco pozitivního.

„Manipulátoři jsme všichni,“ říká psycholog z centra Geona Jiří Novák. „Jsou okamžiky, kdy manipulujete někoho druhého úplně podvědomě. Zvlášť v milostných vztazích.“ Rozhodnutí, jestli je vám někdo sympatický, uděláte ale překvapivě hodně rychle.

„Soukromou osobní psychologii si o druhém vytvoříte za několik vteřin. U málo vnímavých jedinců maximálně za tři minuty.“ Jak za tak krátkou dobu zanechat pozitivní obraz? To se to dá naučit v kurzech managementu osobního úspěchu. „Sympatický je vám ale vždy ten, kdo se vám v něčem podobá.“

Jde sympatii navodit?

Manipulátor potřebuje zapůsobit, být vám sympatický. „Protože sympatickému člověku se těžko cokoli odmítá.“ Na tomto emočním principu stojí a padá prodej různých dealerů. „Sympatickému člověku prostě vyhovím rád. Co by si o mně jinak myslel, pomyslíte si a uzavřete nevýhodný obchod.“

Kdyby ale byl prodejce otrhaný, špinavý a nepříjemný, určitě bez výčitek odmítnete. A stejný efekt působí třeba na soudce. Pokud máte dva zločince s naprosto stejným deliktem, menší trest dostane ten, který je sympatičtější. „Přitom existuje řada způsobů, jak sympatii navodit.“

Můžete se to naučit

Technika neurolingvistické programování (NLP) učí, jak v sobě navodit co nejvíc podobností s druhým. Tj. tak, aby si toho podvědomí druhého všimlo. „Cvičí se tak například zrcadlení. Takže si všímáte, jak ten druhý sedí, gestikuluje, jakým tempem hovoří nebo dokonce v jakém tempu mrká.“

Průměrně mrkneme 4x za minutu. Pokud ale někdo mrká rychleji, znamená to, že není ve své kůži a zřejmě je i nervózní. „Pokud ho chcete uklidnit, přizpůsobte svou frekvenci mrkání té jeho. Pomalu ji měníte a ten druhý se vám podvědomě přizpůsobí,“ popisuje psycholog.

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.