V krizi je třeba komunikovat. A to Zeman nedělá, soudí místopředsedkyně Senátu Horská

10. květen 2017

Prezident Miloš Zeman se dostává pod stále větší tlak, aby odvolal Andreje Babiše z vlády. Předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch oznámil, že když to neudělá do týdne, navrhnou prezidentovi kritici horní komoře projednání ústavní žaloby na hlavu státu.

„Zdá se, že pan prezident směřuje k porušování ústavy, a důvody na podání ústavní žaloby se pravděpodobně najdou,“ uvedla v pořadu Pro a proti 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (nezávislá s podporou KDU-ČSL).


Předseda vlády dával své kroky dostatečně najevo a chtěl odvolat pana vicepremiéra Babiše... Čas od pátku do dneška je dostatečně dlouhý, aby si pozice vyměnili. Myslím si, že si aktéři nejsou vědomi svých pravomocí ústavních činitelů, a tím pádem ani limitů, takže orientace pro běžného člověka není jednoduchá.Miluše Horská

Podání žaloby stále závisí na krocích prezidenta. „Ale tak, jak to on sám avizuje, se zdá, že to tak dopadne,“ dodala politička.

„Je to opravdu takový zdvižený prst. Chápeme, že pan prezident potřebuje čas, aby se rozhodl. Měl by jednat, ale nejedná,“ vysvětlila Horská.

Podle ní by sám prezident měl požádat premiéra o informace. „Měl by se zajímat, koho premiér plánuje za Andreje Babiše, jaké budou jeho priority a kontinuita... Je třeba komunikovat. A mně se zdá, že to zatím prezident Zeman nedělá.“

Sebrat nutný počet podpisů k podání ústavní stížnosti nebude podle Horské problém. „Zbavení Miloše Zemana prezidentské funkce je ale z pozice ústavní stížnosti běh na dlouhou trať. Nevylučuji to, ale to není otázka týdnů, ale měsíců.“

Miluše Horská

Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) důvody pro podání ústavní stížnosti nevidí. „Pan prezident neporušuje ústavu tak, jak se mu vkládá do úst.“

V ústavě nejsou stanoveny pevné lhůty, do kdy je nutné rozhodnout, připomněl politik. „Prezident řekl, že rozhodne, a myslím, že je na něm, kdy tak učiní.“

„Miloš Zeman neřekl, že by ministra financí neodvolal. Prostě chce, aby se celá záležitost vyjasnila. Nejvíc problémů a nejasností do celého problému vnesl právě premiér Sobotka,“ tvrdí Doubrava.


Z porušení ústavy neustále viníme prezidenta, ale zapomínáme, že celou věc rozehrál premiér, když ohlásil v pátek demisi vlády. Pak náhle ohlásí, že se jde s prezidentem poradit, a pak se nehlásí k podané demisi. Vinu za současnou situaci bychom měli vidět na obou stranách, jak premiéra, tak prezidenta.Jaroslav Doubrava

Ten si všímá dalších okolností, které označil za podivné. „Tři a půl roku pan Sobotka s panem Babišem mohl bez problému jednat, a teď půl roku před volbami vytáhl takové kauzy... A jestliže předseda Senátu řekne, že dává prezidentovi sedm dní na to, aby se vyjádřil, tak se musím ptát, kde je řečeno, že zrovna on rozhoduje o tom, že sedmidenní lhůta je přiměřená?“

„Když posloucháte, kdo všechno se za ústavní stížnost na prezidenta staví, tak nebude problém sehnat dost podpisů... Dostatečnou podporu Poslanecké sněmovny ale neočekávám,“ shrnul Jaroslav Doubrava.

autoři: ves , oci
Spustit audio