Biolog Jan Dungel vystopoval vzácnou opici uakari. Zjistil, že ji vyfotil a jedl už před dvanácti lety

11. květen 2017

Jan Dungel spojil profesi biologa a malíře. Už čtvrt století se vydává do Jižní Ameriky, aby tu zkoumal a maloval zvířata a rostliny. Před pár dny se vrátil z poslední expedice. Podařilo se mu na jihu Venezuely vystopovat vzácnou opici uakari.

Opici popsal na začátku 19. století Alexander Humboldt. „Já tam tu opici viděl před dvanácti lety, ale netušil jsem, co jsem viděl. Namaloval jsem ji, vyfotil, a indiáni ji pak snědli. Taky jsem ochutnal. Pak mi napsal jeden profesor z Anglie, že jsem první od doby Bumboldta, který tu opici viděl. Teď jsem přivezl vzorky DNA a je to ona.“

V posledních týdnech expedice jsme byli o hladu

Expedice do pralesa Venezuely trvala šest týdnů. Ale jak dlouho trvá její příprava? „Vzhledem k tomu, že tam mám přátele, tak mi to vyřizují dopředu. Ještě jsem doma, a už jede loď s pěti tisíci litry benzínu. Teď nám ale došlo jídlo, celý prales byl zatopený a nedalo se lovit. Jedli jsme jen ráno nějakou tyčinku.“

Mentalita místních je jiná. „Přítel Elvis mi třeba napíše, že má řetězy na motorovou pilu a dostatek jídla. Na místě zjistím, že schází dva řetězy, a jídla je málo, protože počítá s tím, že se bude lovit. Ale na to jsem zvyklý.“

Jan Dungel tvoří

Chodí i do míst, kam se místní indiáni bojí

Naučil se za 25 let porozumět pralesu? „Hodně jsem se naučil, ale pochopil jsem, že pralesu nebudu nikdy rozumět jako oni, kteří se tam narodili. Mám tam přezdívku, která v překladu znamená Honza Nebojsa. Prý chodím do pralesa proto, že nerozumím, jaké nebezpečí tam číhá.“

Indiáni mají obavu z některých míst. „Já jsem člověk racionální, ale zažil jsem občas věci, které nedokážu vysvětlit. Indiáni mají panickou hrůzu třeba z jaguára, který je velmi plachý. Ptal jsem se jich proč? A oni mi řekli, že neví, jestli je to zároveň duch nebo jen jaguár.“

Fotografie versus obraz

Jeden ar pralesa vyrobí kyslík pro stovky živočichů

Jan Dungel byl za ilustraci knih K pramenům Orinoka, a za Atlas ptáků České a Slovenské republiky nominován na cenu Magnesia Litera. Na svém kontě má ilustrace k 50 knihám. Procestoval půlku světa. Ale od 90. let se vrací do Latinské Ameriky, kde se mu podařilo objevit propojení řek Orinoka a Amazonky.

Na výpravy jezdí často s manželkou, která je fotografka. Co víc vypovídá o duši zvířete? Obrázek nebo fotografie? „Já jsem přesvědčený, že jsou to svébytná média, která se navzájem doplňují. Záběry jsou strhující, ale když se dívám na staré obrazy přírody, tak cítím víc ducha toho prostředí.“

V pralese jsem svědkem zkázy

Jak se proměnil za 25 let prales a indiáni? „Jsem svědkem monumentální zkázy pralesa. Měl jsem oblíbená místa, a ta jsou dneska naprosto zničená, vykácená. Ještě pár skupinek indiánů žije přírodním způsobem, ale je to poslední generace, o tom jsem přesvědčený.“

Jaká další výprava Jana Dungla čeká? Kde právě vystavuje svoje obrazy? Více uslyšíte v archivu.

autor: zk
Spustit audio