Přímé zvolení nedělá ze Zemana novou moc ve státě, upozorňuje poslanec Plíšek (TOP 09)

15. květen 2017

Zpřehlední současnou komplikovanou politickou situaci v Česku Ústavní soud? Kdo má skutečně poslední slovo při odvolávání členů vlády? Je čas změnit ústavní zvyklosti, protože do hry vstupuje přímo zvolený prezident, nebo odstartovat diskuzi o parlamentní volbě hlavy státu?

„Já se snažím ústavu nevykládat podle toho, kdo je zrovna prezidentem a jestli mi je sympatický, nebo není,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Ústavně právního výboru za ČSSD Jeroným Tejc.

Ten připomněl, že podpořil přímou volbu prezidenta a předtím ji opakovaně navrhoval. „Osobně považuji svůj podíl a účast na jejím zavedení za jeden ze svých největších úspěchů. Ať rozhodnou sami lidé, kdo bude prezidentem.“

Tejc věří, že Miloš Zeman, ať už dopadne rozhodnutí Ústavního soudu jakkoliv, bude nakonec respektovat návrh premiéra na změnu ve vládě, ať už dohodou, nebo rozhodnutím samotného prezidenta.


Václav Havel i Václav Klaus také několikrát odmítli přijmout demisi jednotlivých ministrů. Není to nová věc. Je řešitelná ne změnou ústavy, ale kompetenčním sporem u Ústavního soudu. A jestliže premiér Sobotka nazná, že prezident Zeman je v prodlení, tak jej může k rozhodnutí v uvozovkách přimět sporem u Ústavního soudu.Jeroným Tejc

„Z ústavy je jasné, že o ministrech rozhoduje premiér. A tak, jako platí, že Andrej Babiš by se nikdy nestal členem vlády, kdyby ho Bohuslav Sobotka nenavrhl, a Miloš Zeman by ho do vlády nevnutil, tak stejně platí, že i kdyby prezident chtěl, ale premiér se rozhodl, že ministra odvolá, tak mu nakonec prezident vyhoví. A já věřím, že tak učiní.“

Zpřesnění pasáží textu ústavy o odvolávání ministrů není potřeba, soudí politik. „Na její výklad nám stačí zdravý rozum. Pokud bychom říkali, že máme respektovat to, co je v ústavě, tak je tam také napsáno, že prezident má bez udání důvodu odvolat premiéra. Nikdo to neříká, ani prezident, ale je to tam napsáno,“ upozornil Jeroným Tejc.

Člen Ústavně právního výboru za TOP 09 Martin Plíšek věří, že by současný prezident neměl ve svém uvažování nebo krocích posouvat Českou republiku k prezidentskému nebo poloprezidentskému systému.


Jde o zmýlení, které tady samotný prezident, jeho okolí a některé média vnášejí, že tím, že je volený přímo, získal nějaké nové netušené kompetence a stává se z něho nová moc ve státě. Tak tomu ale není.Martin Plíšek

„Rozumím kolegům, kteří vidí, jak současný prezident nakládá s ústavou, že by znovu pro přímou volbu prezidenta ruku nezvedli.“

Politik připomněl, že zavedením přímé volby se nijak nezměnily kompetence prezidenta. „Je součástí výkonné moci, měl by kooperovat s předsedou vlády a neměl by vstupovat do mezikoaličních vztahů a respektovat systém zastupitelské parlamentní demokracie.“

„Prezident, pod vidinou toho, že byl zvolen občany, nikoliv aktivně, ale aktivisticky zasahuje do působnosti Poslanecké sněmovny a vlády nad rámec toho, co říká ústava… Tak se často pohybuje mimo meze ústavy a ústavních zvyklostí, které tu 25 let máme a měli bychom si je hýčkat, nikoli je pošlapávat,“ kritizoval Zemanovy kroky Plíšek.

Ten také navrhl, že vzhledem k chování prezidenta a jeho eventuálních nástupců, bude nutné diskutovat o zpřesnění ústavy. „Abychom dali jasně najevo, že jsme parlamentní demokracií.“

„Pakliže někdo nakládá libovolně s tím, co ústava přímo říká, tak nezbývá poslancům nic jiného, než zpřesnění učinit... Vůči takovým politikům, potřebujeme bránit parlamentní demokracii,“ shrnul Martin Plíšek.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.