Kdo nebere svou vlastní obranu vážně, nedočká se pomoci druhých, varuje Tomáš Pojar

31. květen 2017

Evropané by měli vzít osud do svých rukou, prohlásila před pár dny německá kancléřka Angela Merkelová na shromáždění strany CDU. Doby, kdy se Evropa mohla spoléhat na jiné, jsou podle ní pryč. Na mysli měla spolupráci s USA v čele s prezidentem Donaldem Trumpem. Obejdeme se bez podpory Washingtonu? Dokážeme sami zajistit bezpečnost Evropy?

„Sdělení německé kancléřky lze rozumět i v Praze, nejen v Německu,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel agentury STEM Pavel Fischer.

Podle něj bychom se sice neměli odstřihávat od spolupráce s našimi spojenci, ale nastal čas, abychom si uvědomili, že žijeme v nebezpečném světě.


Máme tady očekávání občanů, bezpečnostní prostředí se zásadně mění, a my se budeme ptát: Co na to ministr financí? To je otázka i pro vrchního velitele, tedy prezidenta republiky, který by se měl osobně zasadit, aby se s obranou něco začalo dělat.Pavel Fischer

„Bezpečnostní situace na hranicích Evropy se rapidně zhoršuje. Mluvit a uvažovat strategicky je skutečně na čase. A transatlantické vztahy se mění už delší dobu. Vzpomeňte na Baracka Obamu, který po nástupu do funkce řekl, že se odkláníme od Evropy a jdeme do Asie.“

Ředitel citoval z údajů STEM. „Česká veřejnost vnímá výrazně citlivěji to, co se děje ve světě, a lidé chtějí posilovat bezpečnost a armádu. Na jedné straně toto veřejné mínění očekává, ale podívejme se do agend politických stran, kde toto očekávání není převedeno do konkrétních politických rozhodnutí.“

Prorektor pro zahraniční vztahy vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar souhlasí, že bychom měli více dbát na vlastní bezpečnost a investovat do ní. „Pokud nebudeme budovat vlastní armády, tak nám spojenci na pomoc nepřijdou.“


Problém není jen na úrovni politických stran, ale ve schopnosti českého státu něco utratit, nakoupit, vypsat tendry, armádu skutečně posílit. A tak jako nejsme schopni postavit kilometr dálnice, tak nejsme schopni nakoupit vrtulníky pro českou armádu. A to platí dlouhodobě.Tomáš Pojar

Bývalý velvyslanec ale nevěří v budoucnost jednotné evropské armády. „Nejsme schopni vybudovat konkurenceschopné armády. Evropská armáda je nesmysl, ale armády jednotlivých členských zemí mají velké problémy, jsou podfinancované a částečně nebojeschopné.“

„Evropská armáda je velkou iluzí. Nic takového nevznikne, protože ani vzniknout nemůže. Nakonec to jsou armády jednotlivých členských zemí.“

Záměr USA je jasný, soudí prorektor: „Nechtějí být jedinými plátci evropské bezpečnosti. Evropa ale pořád své závazky neplní, dokonce se situace zhoršuje.“

„Pokud nebudeme nadále v Evropě ochotni sami platit za svou bezpečnost a investovat do vlastních armád, tak Spojené státy přestanou mít víru v to, proč někomu pomáhat, když si sám nechce pomoci. Kdo nemyslí vlastní obranu vážně, nemůže spoléhat na to, že mu jeho partneři přijdou na pomoc,“ varoval Tomáš Pojar.

autoři: ves , oci
Spustit audio