Hůř už sociálním demokratům být nemůže, cokoliv udělají, může situaci zlepšit, tvrdí analytička

15. červen 2017

Vedení sociálních demokratů se snaží zastavit pokles volebních preferencí, o kterém informují i aktuální průzkumy veřejného mínění. Pomůže sociálním demokratům výměna volebního a stranického lídra? Má ještě ČSSD šanci zvrátit odliv voličů? „Hůř už být nemůže. Cokoliv, co ČSSD udělá, může situaci jen zlepšit,“ uvedla v pořadu Pro a proti komentátorka týdeníku Echo24 Lenka Zlámalová.

Podle Zlámalové se strana dostala do tohoto stavu díky chování „nebo spíš nechování se“ Bohuslava Sobotky v různých situacích. „Strana dnes působí bezbarvě, není přirozená a autentická.“


Vláda ČSSD úspěšná není. Má jen štěstí, protože vládne za bezprecedentního ekonomického růstu a minimální nezaměstnanosti. Pro to ale vláda neudělala nic, a ani to neumí prezentovat jako svůj úspěch. Lenka Zlámalová

Jak by měla vypadat autenticita politické strany? „Že vyzařujete téma, směřování a program, a jde z vás také síla jej prosadit. A v případě Bohuslava Sobotky byly problémem ne stranické rozepře, ale to, že nebyl autentický v ničem z prodeje sociálně-demokratické politiky.“

„Sobotka nebyl schopný formulovat programové myšlenky a přesvědčit lidi. Ve chvíli, kdy mám nějaké zboží, které je sebelepší, ale neumím ho prodat, tak je mi úplně na nic. Ostatně osmdesát procent ceny každého zboží je dnes obchod a marketing.“

Zlámalová pochybuje, že nový lídr strany Lubomír Zaorálek je výrazná osobnost, která se těší větší popularitě. „Nepamatuji si jedinou výraznou myšlenku, kterou jako ministr zahraničí ke své agendě dokázal formulovat.“

„Lubomír Zaorálek je možná oblíbený, ale jen u určité části mediálních elit,“ upozornila analytička.

Politolog Patrik Eichler z Masarykovy demokratické akademie věří, že sociální demokracie může ještě některé voliče přitáhnout zpět, když přiměje jiné politické strany i novináře, aby reagovali na to, co program strany představuje.

„ČSSD se musí také vymanit z polohy, kdy jen reaguje, například na Andreje Babiše.“

Výměnou předsedy ČSSD řeší především vnitrostranický problém konfliktů mezi Bohuslavem Sobotkou a některými stranickými regiony a členy nejvyššího vedení strany. „Ve chvíli, kdy Sobotka opustí svou pozici, přestanou existovat i konflikty.“


Tiskové oddělení ČSSD pracuje v počtu lidí, které spočítáte na prstech jedné ruky, zatímco Andrejovi Babišovi se jen o Facebook stará několik desítek lidí. Mít noviny, které v titulcích útočí na politiky ČSSD, což lze podle datové analýzy brát za prokázané, také pomáhá. Patrik Eichler

„Výměna ve vedení může straně přinést zklidnění, větší soustředění na volební kampaň, může zlepšit i komunikaci ve struktuře strany,“ soudí politolog.

Ten je přesvědčen, že Lubomír Zaorálek je výrazný řečník a populární postava. „Je politicky zkušený a může strhnout některé voliče k návratu k sociální demokracii. Důležitá je ale ta samotná změna.“

Politolog souhlasí, že je chybou sociálních demokratů, že nedokážou mediálně své úspěchy prezentovat veřejnosti. Jako příklad uvedl jednání kolem valorizace důchodů.

„Pokud se ČSSD podařilo prosadit valorizaci důchodů, tak přes odpor Andreje Babiše. Ale ve chvíli, kdy ten viděl, že je pro to veřejná podpora, otočil se na obrtlíku a říkal, že je to výborné, našel pro to peníze a všichni to chceme. A měl na to lidi, aby tu zprávu rozšířili,“ konstatoval Patrik Eichler.

autoři: ves , oci
Spustit audio