„Začalo to lepidlem Herkules a boraxem.“ Šperky sklářky Kubelkové předpovídají počasí

4. srpen 2017

Prestižní soutěž YOUNG GLASS pořádá jednou za deset let Muzeum skla v dánském Ebeltoftu. Hlavní cenu letos získala mladá česká sklářka Zuzana Kubelková. Její dílo My Chemical Romance lze dle slov poroty vnímat i prizmatem společenských témat, která také procházejí cykly katalýzy, reakce a obnovy. Vystavený objekt je dynamický, neustále v něm probíhají chemické procesy.

„My Chemical Romance je akvárium naplněné octanem sodným. Uvnitř jsou skleněné trubice naplněné fridexem, který je zahříván topnými tělesy,“ popisuje Kubelková. „Pomalu zahřívají octan sodný, který začíná tát. Tím vzniká neustále se opakující proces.“

Umělkyně, která pochází z umělecké rodiny ze Strakonic, se věnovala původně tavené plastice. „V prvním ročníku magisterského studia v ateliéru skla na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem jsem si uvědomila, že potřebuju změnu,“ přibližuje Kubelková, jak došlo k zapojení chemie do jejího díla. „Malého chemika jsem jako malá neměla, vzorečky mě nikdy nebavily, pokusy v laboratoři však ano. Začalo to lepidlem Herkules, který jsem smíchala s boraxem. Z toho vznikl onen sliz, který si lidé kupují za několik desítek korun. Vytvořila jsem z něj svou první instalaci v galerii N v Jablonci nad Nisou.“

Každé dílo Zuzany Kubelkové je tedy zároveň chemickým experimentem. Její prozatím nerealizovaný projekt se nazývá Bouřková sklenice. „Měla reagovat na změnu tlaku. Když se mění počasí, v nádobě se začínají tvořit vločky nebo to celé krystalizuje,“ popisuje Kubelková. „Roztok se mi však zatím nepodařilo úspěšně namíchat a je to v procesu. Ve výsledku by měla bouřková sklenici mít podobu šperků, které předpovídají počasí.“

My Chemical Romance nyní stojí v Muzeu skla v Ebeltoftu; můžete jej tam vidět až do 29. října. Následně se exponát přesune do švédské The Glass Factory a pak do The National Glass Centre v Sunderlandu. Od 12. září budete moci zhlédnout tvorbu Zuzany Kubelkové na skupinové výstavě Za hranou skla v pražském Tančícím domě.

Poslechněte si celý rozhovor!

autor: Matěj Samec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka