Benzín 9 korun za litr. Až směšné ceny za cestování po Ománu

9. srpen 2017

Malý arabský stát, odkud pochází kadidlo a jehož většinu zabírá poušť, jako ideální místo pro kempování?

Sehnat levnou letenku do Dubaje a pak se autobusem přepravit přes hranice. To je asi ten nejlacinější způsob, jak se dostat do exotického Ománu. Přímo v něm už je ale síť hromadné dopravy poměrně řídká. Redaktor Českého rozhlasu Pavel Sladký proto doporučuje půjčit si auto.

„Umožní vám zajet kamkoliv. Na pláže, stanovat tam a šetřit další náklady za ubytování, což je v Ománu výrazná položka. Benzín je ale levný. Za cenu až legrační. Tehdy 9 korun za litr.“ Aktuální ceny benzínu v období květen až srpen 2017 zobrazuje tabulka níže (zdroj Globalpetrolprices.com), ceny jsou uváděny v ománském riálu (v přepočtu asi 58 Kč).

Ceny benzínu za litr v Ománu v období květen až srpen 2017. Ceny uváděny v ománském rialu (zhruba 58 Kč)

Bezpečná arabská země

Omán se řadí mezi nejbezpečnější země na světě. Rodiny piknikují na plážích. „My třeba omylem stanovali přímo u zdi královského sídla,“ svěřuje se Sladký. V Ománu není islám ani šíitský ani sunnitský, ale ibádíjský.

„Je to ománská specialita, která má svou odnož už jen na Zanzibaru, bývalé kolonii. Je to tradiční islám, který se v minulosti projevoval velmi asketicky. Takže v úplných počátcích třeba mešity neměly ani minarety. A potom byly řadu staletí bez jakékoli výzdoby.“

Omán

Pověstná pohostinnost

Po svržení bývalého vládce se země taky víc otevřela západnímu světu. „Navíc pohostinnost je základem islámu. Takže když se člověk chvíli toulá uličkami, vždycky dostane nějaké pozvání. Jenom někde chvíli posedět u čaje, posbírat nějaké informace nebo si prostě jenom popovídat s místními, to patří k věci.“

autoři: pst , Pavel Sladký , rota
Spustit audio