„Takový potlesk jsme ještě nezažili.“ Hit, Tell the Difference nazkoušela La Putyka se Rwanďany

24. srpen 2017

„Představení Hit, Tell the difference vznikalo jako jednorázová událost, neuvažovalo se o pokračování, ale reakce lidí jsou tak pozitivní, že mi vrtá v hlavě, zda na to nenavázat,“ říká principál La Putyky Rosťa Novák. „Jsem pyšný na to, kam jsme to dotáhli, i přes to, že nás grantové komise prakticky nepodpořily.“ Představení, které propojuje akrobaty, tanečníky, herce a muzikanty ze Rwandy, České republiky a Kanady, jste mohli vidět na festivalu nového cirkusu Letní Letná. Jedinečnou spolupráci přišel k nám do studia představit s principálem i rwandský umělec Elize Niyonsenga.

S nápadem zkoušet se skupinou akrobatů ze Rwandy, která cvičí ve městě Giseny, přišli Jakub Jelen a Michal Varga, kteří o projektu točí dokument. „Byl to první projekt naší company za osm let, který nevzešel z mojí hlavy. Vlastně jsem si k němu docela dlouhou dobu hledal cestu,“ přiznává Novák. Ve Rwandě chtěl původně kvůli penězům vybrat jen šest umělců, nakonec ale změnil plány. „V den výběru, což byl den před odletem, jsem volal bráchovi, že jsem se rozhodl nepřivézt jich šest, ale deset. Navíc dva muzikanty a dvě děti.“

Nazkoušení představení takového rozsahu si obvykle vyžaduje i několik měsíců. „Tady se nám to smrsklo na 10 dní ve Rwandě a 17 dní v Čechách,“ přibližuje principál La Putyky. „Musel jsem přemýšlet jednoduše, jít na základ tématu, na dřeň a být připravený, abychom to zvládli.“

„Pro nás bylo nejtěžší ze začátku vůbec pochopit to představení, kde začíná a kde končí,“ usmívá se rwandský akrobat Elize a přidává slova plná díků a velkého uznání. „Ještě nikdy jsme nezažili tak velký potlesk, publikum nám dává spoustu energie a my ji chceme dát zpátky,“ říká Elize.

Zlom ve zkoušení přišel, dle slov režiséra, až den nebo dva před premiérou. „Posledních pár dní se repetitivností zkoušení ztrácela spontaneita a mým úkolem bylo vrátit jí zpátky a dát jí prostor,“ vysvětluje Rosťa. „Byl to víc úkol psychologický než režijní.“

Představení už má po derniéře, co se ale bude dít dál, ještě jasné není. Momentálním cílem je podpořit rwandské artisty v koupi trampolíny a sledovat, jestli bude mít Hit, Tell the difference vliv na jejich uvažování a budoucnost. Příležitostí pro obnovu představení a jeho účast na evropských a světových festivalech by mohl být dokumentární film Jelena a Vargy, který půjde do kin v roce 2018.

„Kluci by si zasloužili, aby to vidělo víc diváků, ale to bez podpory donátorů nepůjde. Rád bych ale vyjel do Edinburgu nebo New Yorku, představení by mohlo fungovat i tam, obzvlášť v téhle době,“ uzavírá Rosťa Novák.

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka