Za zvýšení platů učitelů budeme tvrdě bojovat. Ve hře je i stávka, říká odborářka

31. srpen 2017

Školské odbory zatím stávku za zvýšení platů neplánují. Své požadavky na růst platů ale zopakují zástupcům vlády v pátek na protestním shromáždění v Betlémské kapli. Žádají, aby do roku 2020 vzrostly platy učitelů na 130 procent průměrné mzdy v Česku. „Je to poslední upozornění, že situace je kritická. Poprvé v historii se spojili učitelé od mateřských škol po vysoké,“ říká místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Odbory po vládě požadují patnáctiprocentní navýšení platů už od listopadu a nevylučují ani možnost stávky. „Nikdo náš požadavek přímo neodmítl, vláda ale jednání původně plánované na 21. července odložila na 24. srpna, kdy nám bylo oznámeno, že to ještě nemají propočítané. Nemáme důvod vládě nevěřit, ale už nejsme tak optimističtí,“ dodává.


4. září je poslední termín. Pokud nebudou splněny naše požadavky, bude nás vidět a slyšet. Jsme připraveni tvrdě zabojovat, ve hře je i stávka.Markéta Seidlová

Poslední šance vlády

Vláda by měla definitivně rozhodnout 4. září, což je podle Seidlové její poslední šance ukázat, že své sliby bere vážně. „Na setkání do Betlémské kaple je pozvaný i ministr financí, který tak může učitelům oznámit, že pro ně peníze má,“ uvádí Seidlová.

Ministr financí Ivan Pilný ale v minulosti řekl, že má na zvýšení platů ve veřejném sektoru 12 miliard korun. Což je bez jedné miliardy tolik, na kolik by vyšlo splnění požadavků školských odborů.

„Na jaře vláda deklarovala, že patnáctiprocentní navýšení reálné je. Ať mi nikdo neříká, že na to nejsou peníze. Ekonomika roste a svou zásluhu na tom mají i učitelé. Chceme jen, aby se to promítlo i do našich platů,“ zdůrazňuje.


Pokud si vláda stanoví školství jako svojí prioritu, musí na něj ty peníze najít. Anebo čestně říci, že ekonomika není v dobré kondici. To mi ale nepřijde.Markéta Seidlová

Nechtějí učitelé příliš?

Seidlová připouští, že současná vláda platy učitelů zvyšovala, nepovažuje to ale za dostatečné. Učitel má především učit a věnovat se dalšímu sebevzdělávání. Nemůže ve volných chvílích hledat další práci, aby se uživil. A taková je podle ní dnes realita.

Platy učitelů jsou už nad republikovým průměrem. „Jde o vysokoškolsky vzdělané lidi, na které je kladena velká psychická zátěž a zodpovědnost. Kdo říká, že učitelé mají dva měsíce prázdnin, tomu odpovídám, aby si to šel zkusit,“ uzavírá.

Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , Michael Rozsypal
Spustit audio