Německé volby byly o ničem. Strany se bály témat a AfD posbírala hlasy zklamaných, říká novinářka

25. září 2017

Nedělní parlamentní volby v Německu vyhrála CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Oproti minulým volbám ale výrazně ztratila, stejně jako její dosavadní koaliční partner SPD. Pro sociální demokraty je to nejhorší výsledek v poválečné historii. „Bylo jasné, že Merkelová volby vyhraje, ale ne to, s kým bude vládnout. Největším překvapením pro mě byla spontánní reakce sociálních demokratů, kteří odcházejí do opozice,“ říká německá novinářka Silja Schultheisová.

O nové vládě nyní budou křesťanští unionisté vyjednávat s liberální FDP a Zelenými. „Ti už dali najevo, že jsou ochotni do vlády jít, protože tak snáze prosadí své priority. Větší problém bude s FDP, která je po čtyřech letech mimo Bundestag personálně vyprázdněná. Jsou to mladí a nezkušení politici, kteří si takto rychlý vstup do vlády nepředstavovali.“


Sociální demokracie sice ve vládě dokázala prosadit řadu svých témat, ale ve volbách z toho neprofitovala, protože se dostatečně nevymezila.Silja Schultheisová

Záležet bude také na postoji bavorské CSU, která sice podporuje pokračování Angely Merkelové ve funkci kancléřky, ale ke koalici se Zelenými má výhrady. Podle Schultheisové ovšem neexistuje jiná rozumná varianta, CSU si ale nejspíš bude klást podmínky pro vznik vlády.

Protestní hlasy AfD

Angela Merkelová dala hned po volbách najevo, že se bude snažit získat zpět voliče Alternativy pro Německo (AfD). „Její velkou chybou bylo, že nedokázala lidem vysvětlit svou migrační politiku. Osmdesát procent voličů AfD uvádělo, že má strach z migrace a necítí se bezpečně ve vlastní zemi,“ upozorňuje.

Silja Schultheisová

Vzestup AfD tak podle ní odráží názorový proud v německé společnosti, který dosud neměl v Bundestagu zastoupení. Zdůrazňuje ale také, že AfD je především protestní strana. Podle průzkumů se pro ni až šedesát procent jejích voličů rozhodlo kvůli zklamání z ostatních politických stran.

Co si o nás pomyslí...


U migrační krize mi v českých médiích chybí větší důraz na perspektivu samotných uprchlíků. Místo toho se dozvídám, jak se máme bránit a co dělat, abychom tu mohli dál žít bez migrantů.Silja Schultheisová

Schultheisová se domnívá, že pro Němce je stále velmi důležité to, jak o nich smýšlí v zahraničí. Právě to bylo důvodem, proč se tolik lidí vymezovalo proti AfD. „Například aby nevznikl dojem, že snad Německo prosazuje návrat k hranicím z roku 1937, jak to bylo slyšet od některých politiků AfD. Nacionalistickou rétoriku Němci odmítají.“

Pro Němce je problematická i vůdčí role země v Evropské unii. „Spousta Němců má stále i problém si přiznat, že velká ekonomická síla by měla znamenat i větší politický, nebo snad dokonce vojenský vliv. Tato debata ještě neskončila,“ uzavírá Schultheisová.

V čem si Češi a Němci rozumějí a v čem naopak ne? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , bum
Spustit audio