Účtenková loterie je babišovské haraburdí. Za pár let ji i s EET někdo rozumný zruší, tvrdí poslanec

2. říjen 2017

Od neděle se v Česku můžou lidé těšit na výhry v účtenkové loterii, která každý měsíc nabídne až milion korun nebo třeba osobní automobil. K účasti je nutné odeslat ze speciálních webových stránek nebo mobilní aplikace účtenku, a to vždy maximálně jednu denně od stejného obchodníka. Ministerstvo financí si slibuje, že lidé budou aktivněji vyžadovat účtenky. Kritici ale tvrdí, že jde o zbytečnou a drahou aktivitu, která výběr daní nezlepší. „Cílem je, aby bylo normální vydávat účtenku. Chceme, aby to bylo u všech nákupů,“ uvedl v pořadu Pro a proti ministr financí Ivan Pilný (ANO).

Ministerstvo si od loterie slibuje usnadnění a zlevnění kontrol, které musí za zákona provádět. „Podobná loterie běží také v řadě zemí světa včetně Slovenska. Tam mají velkou zkušenost a vědí, že se projekt vyplácí.“

Pilný dodal, že se funguje i samotné kontrolní hlášení EET. „Kladný efekt se už dostavuje.“


Účtenková loterie je na Slovensku provozována s úspěchem. A není to jediná země, kde běží. Raději bych se držel dat než nějaké předvolební rétoriky, která nedává smysl a není podložená daty, protože ta máme my. Ivan Pilný

Obavy, že by údaje z účtenek byly zneužitelné, ministr odmítá. „Data na účtence jsou jen přihláška do loterie, takže vyplníte kódy a účtenku odešlete k registraci. Vše je absolutně anonymní. Nerad bych se vracel k dlouhé diskuzi o Velkém bratrovi ve Sněmovně, protože není, co by mohl sledovat.“

„U účtenkové loterie počítáme s ročním provozem, který budeme kontrolovat, můžeme upravovat výherní plán, a uvidíme, jak to bude vypadat dál,“ představil další plány ministerstva Ivan Pilný.

Čtěte také

Poslanec a místopředseda hospodářského výboru Sněmovny František Laudát (TOP 09) je přesvědčen, že vláda by měla řešit podstatné věci. „Ale tohle do moderního světa nepatří. Je to infantilizace společnosti a doufám, že každý s IQ vyšším nad 80 se tohoto babišovského haraburdí nezúčastní.“


Chci, abychom vlastním lidem ve vlastní zemi věřili, byla zde důvěra v podnikatele a aby se honily u daňových úniků primárně velké ryby. Loterie je zbytečný nástroj. Každý, kdo to bude posílat, ať si uvědomí, že dává další elektronickou stopu se spousty dat o sobě. František Laudát

Laudát tvrdí, že slovenská zkušenost ukázala, že lidé brzy zjistili, jak malá je šance na výhru. „Na Slovensku meziročně údajně došlo k poklesu zájmu o loterii z 61 milionů podání na 35 milionů. U nás lze očekávat něco podobného.“

Podle poslance EET vedlo jen k tomu, že v každém druhém obchodě ptají, jestli chcete účtenku, nebo nechcete. „Finanční správa místo toho, aby honila velké ryby, miliardáře, kteří podvádějí s dotacemi a podobně, se chce hojit na malých a středních živnostnících a drobných podnikatelích. Tento vývoj pro nás do budoucna bude smrtelný.“

„Dokážu si představit, že Babiš ovládne politickou scénu a tohle haraburdí bude fungovat pět let. Pak přijde někdo rozumný a dříve či později jak EET, tak účtenkovku zruší. Mně přijde, že tohle stát nemá dělat,“ shrnul František Laudát.

autoři: ves , oci
Spustit audio