Senát teď potřebujeme víc než dřív. Jako pojistku proti šíleným nápadům, tvrdí Jiří Dienstbier

26. říjen 2017

Senát kdysi novináři označovali za nechtěné dítě české demokracie. Noví pěstouni, kteří vzešli z posledních voleb do Poslanecké sněmovny, se ale k tomuto dítěti nechtějí znát. Zatím nezískaly ve sněmovních volbách tolik mandátů strany, které by chtěly horní komoru zrušit. Řeč je o vítězném hnutí ANO, SPD Tomia Okamury a dlouhodobě i KSČM. Měl by se Senát skutečně zrušit?

„Naše ústava mluví pouze o moci zákonodárné, výkonné a soudní,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček.

Ten zpochybnil, že Senát je zárukou dělby moci. „Senát jako takový je zbytečný, drahý, překonaný. Je často také brzdou legislativního procesu České republiky.“

„Senát je v podstatě odkladiště politiků. Pokud by v Poslanecké sněmovně byla zřízena stálá komise pro ústavu a parlamentní procedury, tak jak navrhujeme my, tak by se dal najít model, který by zrušil potřebu této tzv. pojistky, tedy Senátu.“


Žádný kapřík si nevypustí svůj rybník. A já nečekám, že by zrovna pan senátor byl ten, kdo by říkal, že je Senát zbytečný, drahý a že je brzdou legislativního procesu.Zdeněk Ondráček

Komunista přišel s návrhem, jak prokázat zbytečnost Senátu: „Kdyby zákon říkal, že mandát zvoleného senátora vzniká, pokud se voleb účastní například 40 % oprávněných voličů, tak by Senát jako takový vymřel, protože za celou dobu účast ve volbách není větší než toto číslo.“

Ondráček věří, že změnu ústavy ve smyslu zrušení Senátu by šlo provést prostřednictvím všeobecného referenda. „Proč se ho vy politici a hlavně senátoři bojíte? Vrcholem demokracie je referendum.“

„Pokud bychom připustili, že můžeme Senát zrušit, můžeme použít švédský model. Tam Senát zákonem sloučili s Poslaneckou sněmovnou. Náš model by byl vytvořit Poslaneckou sněmovnu, která by měla 281 členů, a postupně by se snížil počet zpět na 200,“ navrhl Ondráček.

Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier je přesvědčen, že Senát by se rušit neměl. „Jde o důležitý orgán systému vah a vyvažování politické moci. Už v minulosti prokázal, že je pojistkou proti některým excesivním rozhodnutím Poslanecké sněmovny.“

„Extrémní návrhy, které teď zaznívají od nově zvolených politických reprezentantů, jako omezení Poslanecké sněmovny, zrušení krajských a obecních zastupitelstev, tak právě proti takovým šíleným nápadům je důležité, že Senát jako pojistku máme.“


Je to hezká teoretická debata. Ti, kteří ji vedou, předvádějí čistý populismus. Pan Ondráček i další strany, které s tím přicházejí, vědí, že se nic takového nestane, jen na to lacino získávají populisticky hlasy voličů, aniž by měli schopnost něco takového prosadit.Jiří Dienstbier

Senát hraje zásadní roli zejména u ústavních zákonů, kde nemůže být Poslaneckou sněmovnou přehlasován. „V minulosti se to několikrát prokázalo, a teď to bude ještě naléhavější,“ upozornil Dienstbier.

„Doopravdy nepředpokládám, že by Senát připustil, že je zbytečný, takže nikdy ústavní většinou své zrušení neschválí,“ dodal senátor.

Ten prý není proti referendu, ale jsou okruhy věcí, o kterých se v referendu rozhodovat nedá. „Jedna z nich jsou základní principy, na kterých je ústavní systém postaven.“

„Pokud bychom umožnili, aby se ústava měnila zcela libovolně referendem, tak by se stalo to, co už dříve, že se snadno přenesou pravomoci na vládu nebo vůdce, který by nahradil parlament vydáváním svých dekretů,“ varoval před změnou parlamentního systému v prezidentský Jiří Dienstbier.

autoři: tpa , oci
Spustit audio