Obávám se, že budeme o kvótách švejkovat, říká o Babišově misi v Bruselu europoslanec Payne

13. prosinec 2017

Ve čtvrtek se premiér Andrej Babiš poprvé zúčastní evropského summitu, na kterém bude také vyjednávat o žalobě na Česko za to, že odmítá schválený systém přerozdělování migrantů podle kvót. Podaří se novému předsedovi vlády hrozbu vysoké pokuty odvrátit?

„Obávám se, že půjdeme stejnou cestou jako Slovensko, tedy že budeme švejkovat. Přijmeme 16 uprchlíků a budeme tvrdit, že splňujeme podmínky,“ odhadl v pořadu Pro a proti europoslanec Jiří Payne (Strana svobodných občanů).

Podle něj je nutné protestovat proti celému principu kvót. „Ten je špatně postavený a nedomyšlený. Česká republika opakovaně říkala, že je třeba chránit hranici a řešit situaci za hranicemi.“


Evropská komise se chová naprosto nezodpovědně, nebere ohled na členské státy a naše vláda neměla jinou možnost, než vyvolat tento střet, aby se upozornilo na to, že Evropská unie je nedemokratická instituce.Jiří Payne

„Je nutné psychologicky nastartovat režim, že když sem přichází někdo neoprávněně, což je většina přistěhovalců, tak má být vracen do své země původu. A protože to neděláme, tak sem vlastně zveme další uprchlíky. V takové situaci nemá cenu dělat nějaké přerozdělování, protože to povede vždy jen ke katastrofě.“

Europoslanec považuje nového premiéra za nečitelného. „Před volbami se vyjadřoval velmi kriticky k EU, po volbách zase jinak... Je naprosto nepředvídatelný, což je v politice chyba. Politik by měl být čitelný pro partnery a srozumitelný pro občany, a to, obávám se, pan Babiš není.“

„Česká republika opakovaně říkala, že je třeba chránit vnější hranice Evropské unie. Podle Lisabonské smlouvy je to povinnost Evropské komise, a ta to nedělala a nedělá to stále,“ obhajoval české odmítání kvót Jiří Payne.

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) upozornil, že Evropská komise jen navrhuje zákony, ale schvalují je členské země svými ministry, včetně kvót. „Někdy i s ministry a parlamentem. To pan Payne popletl.“


Na kvótách trvají hraniční země EU, do kterých žadatelé o azyl přicházejí. Těm dublinský systém ukládá, aby řešily žádosti o azyl, případně požádaly o pomoc ostatní země. To hraniční země tlačí na kvóty. Evropská komise je tak mezi dvěma mlýnskými kameny.Luděk Niedermayer

„První chybou bylo, že jsme kritizovali návrh řešení migrační krize, ale nikdy jsme nepřišli s vlastní iniciativou. Další chybou bylo, že vláda odstoupila od schváleného rozhodnutí a přestala přijímat oprávněné žadatele o azyl.“

Završením všeho bylo prý vládní usnesení, že bude Česká republika bojkotovat rozhodnutí Evropské rady, které má formu zákona. „Takže naše vláda veřejně prohlásila, že bude porušovat zákon,“ vysvětlil europoslanec.

Ten věří, že Andrej Babiš má šanci v Bruselu kompromis vyjednat. „Řízení o porušení zákona probíhá v EU spousta. Problém je, že migrace je citlivé téma... Komplikací je také to, že systém kvót už skončil.“

„Pan premiér bude muset vymyslet nějakou jinou konstrukci, kterou problém vyřeší nebo zhojí. Možné to ale je, protože nikdy nebylo úmyslem procedur k porušení zákona pokutovat země. To je až to poslední opatření. Cílem bylo přivést je k tomu, aby respektovaly zákon,“ konstatoval Luděk Niedermayer.

autoři: ves , oci
Spustit audio