Máme méně problémů než kdykoli dříve, ale vnímáme je jako palčivější, tvrdí psycholog

21. prosinec 2017

Období svátků a dovolených může být někdy velmi vypjaté. Právě v takových chvílích je potřeba projevit patřičnou asertivitu a obrnit se trpělivostí. Specialistou na to je psycholog Tomáš Novák, autor knihy Asertivně na stres svátečních chvil. Je ale skutečně asertivita ten správný recept?

„Ano, ale je na nás, co si z nabídky asertivity vybereme. Rozhodně bych nedoporučoval prosazování třeba i oprávněných požadavků, se kterými okolí nesouhlasí,“ uvedl v Magazínu Leonardo psycholog.

Lze ale třeba využít požádání o laskavost nebo se zamyslet nad překladem vlastního termínu asertivita. „Slovo pochází z latinského asserere což znamená sázet, sít. I v českém ekvivalentu prosazovat to sázení máme.“


Existuje zaručený recept na klidné a nekonfliktní strávení svátků? „Tady doporučuji spolupráci se zdravotnickými institucemi, především se spánkovými laboratořemi. Když bychom všichni hluboce usnuli, tak pravděpodobně žádné konflikty nebudou.“

„Podstatné je, abychom si uvědomili, že máme asertivní právo zvolit, co obrazně řečeno zasadíme, tedy máme právo usilovat o jakýkoliv cíl. Ale když už tedy zasadíme a chceme, aby rostlinka neboli náš cíl nějak vyrostl, tak se musíme tomuto cíli podřídit.“

Psycholog použil pro ilustraci příměr. „Není možné zasadit kaktus a chovat se k němu jako k leknínu. Stejně není možné se dopoledne chovat k sazenici jako ke kaktusu a odpoledne jako k leknínu. Pokud tak budeme činit, spláčeme nad výdělkem.“

Právě tuto zásadu mnoho lidí nerespektuje, věří Novák. „Takže si třeba myslí, že ideální předehrou příjemného večera nebo krásného víkendu je, když partnerovi řeknou všechno, co se jim na něm nelíbí.“

Jak se změnily lidské problémy za téměř 50 let Novákovy terapeutické praxe? „Myslím, že dnes mají lidé méně problémů než kdykoli předtím, ovšem ty problémy jsou subjektivně palčivější. I malý kamínek v botě nám může subjektivně nadělat velké nepohodlí.“

PhDr. Tomáš Novák

„Problémy v mezilidských vztazích, které lidé řeší, se významně za mnoho desetiletí nezměnily. Existují trvalky jako je nevěra, žárlivost, drogové závislosti, samozřejmě také neumění se dohodnout, zásahy dalších osob do manželství a podobně. To je taková železná garda manželského konfliktu, která přetrvává už od pradávna.“

Objevují se ale i nové oblasti. „Zvláště se zjevuje skrytý démon zvaný mobilní telefon a s ním spojená naivní víra překvapivě velkého procenta českých občanů, která předpokládá, že se nám protějšek nepodívá do telefonu nebo počítače.“

„Naše asertivní právo je i zde položit jakoukoli otázku, ale jen za předpokladu, že sneseme odpověď. Když se manželky zeptám, zda je mi věrná, tak ona má právo odpovědě kladně i záporně, ale já se pak nemohu divit,“ konstatoval Tomáš Novák.

autoři: jkl , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.