Tomáš Halík: Populisté dnes štvou proti vzdělaným lidem

28. prosinec 2017

I když jsme na tom dobře a lidé si nemají na co stěžovat, jsme podle teologa společností naplněnou strachem a nespokojeností. Proč?

„Společnost je na tom velmi dobře. Především proto, že jsme vázáni na velmi efektivní ekonomiku německou, nikoli na krachující Rusko nebo na nespolehlivou Čínu. Jsme bezpečnou zemí. A ne proto, že sem nepouštíme uprchlíky,“ myslí si Tomáš Halík.

Svět v ohrožení populismu

„Přestože jsme na tom materiálně dobře a lidé si nemají na co stěžovat, jsme společností naplněnou určitou mírou strachu, nespokojeností. A z toho těží populisté,“ upozorňuje. „Nárůst populismu a extremismu dnes ohrožuje celý svět.“

Některé země podle Halíka obstály. „Francie, Holandsko, Rakousko, Německo jim vlastně nedalo takový prostor. Nejvíc zachváceny byly postkomunistické země. Polsko a Maďarsko si zvolily vládu, která pomalu likviduje demokratické instituce, ústavní pořádek, občanské svobody.“

Nevyrovnali jsme se s komunismem

Proč to tak je? „Možná jsme se s komunismem dosti nevyrovnali. Přerod do demokracie byl příliš rychlý a příliš laciný,“ uvažuje teolog. „A pak je tam ta atmosféra reklamy, průmyslu, zábavy, která určitým způsobem potencuje nerealistickým způsobem lidská očekávání. Lidé chtějí stále víc. Ale ono to nejde.“

„Je třeba někdy od té kvantity přejít ke kvalitě. A to vyžaduje určitou změnu morální atmosféry. Jsou tady lidé, kteří jsou za to zvláště odpovědní, ale bohužel hlas lidí vzdělaných a přemýšlivých je dneska všude překřikován,“ varuje.


Teď mi někdo napsal, že jsem podzvíře. Přeloženo do normálního jazyka to znamená: Pane profesore, nesouhlasím s některými vašimi názory a mám proto ty a ty argumenty. Takhle by to asi napsal rozumný člověk. Já jsem se opravdu zasmál. Hitler uvažoval v pojmech untermensch, podčlověk. Ale jim už to nestačí. Takže teď jsem podzvíře.

Pražská lumpenkavárna

„Populisté vědí, že je vzdělaní lidé volit nebudou, tak jim jenom nadávají: To jsou sluníčkáři, pražská lumpenkavárna. A obracejí se na lidi s těmi prvoplánovými reakcemi a vlastně štvou proti těm vzdělaným lidem.“ Není to ale tím, že vzdělaní lidé neumějí oslovovat široké masy?

„Je to strašně těžké. A mnozí ztrácejí i chuť. Jestli tady hájíte určité hodnoty, musíte počítat, že jste terčem ohromné nenávisti.“ Ukázkový případ populisty je pro Halíka americký prezident Donald Trump, který ví, že ho „přemýšliví lidé nebudou volit, takže se obrací na ty, kteří uvažují prvoplánově.“

Trump je šašek, ne státník

Donald Trump

„Většina amerických médií, kromě toho příšerného Foxu, si s Donalda Trumpa dělá strašnou legraci. Až mi ho je někdy líto. Ale on tomu hrozně nahrává. Jeho vystoupení, to jsou vystoupení klauna. Ten člověk je daleko víc šašek než státník. On se vyjadřuje v kratičkých větách, které neustále opakuje. Chodí po scéně a sám si tleská.“

„Přijede třeba do Alabamy a začne projev: Miluji Alabamu, miluji Alabamu, miluji Alabamu. Já bych chtěl žít v Alabamě, chtěl bych žít v Alabamě. Alabama miluje mě, Alabama miluje mě. A teď chodí a tleská si a člověk si říká: Je to vůbec možné? Ale jsou lidi, na které tohle nějakým způsobem platí. Ovšem celý univerzitní svět, jak konzervativní, tak liberální, jím pohrdají, Což je strašně obtížné v současné napjaté politické situaci s Koreou.“

autoři: ehů , Tomáš Halík , rota
Spustit audio