Není dobré jet rychleji, než umíme řídit, varuje před dalším růstem průměrné mzdy ekonom

27. prosinec 2017

České hospodářství je v dobré kondici a spolu s nízkou nezaměstnaností tlačí tyto faktory na zvyšování platů. Podle čerstvých čísel Českého statistického úřadu překonala průměrná mzda hranici 29 tisíc. Očištěno o inflaci se reálné mzdy zvedly o 4 %, i když dvě třetiny zaměstnanců na tuto mzdu nedosáhnou. Je za těchto okolností vhodné usilovat o další významný růst platů, nebo riskujeme zdraví tuzemské ekonomiky?

„Když dosavadní vývoj bude pokračovat dalších pět let, tak se nic nestane,“ uvedl v pořadu Pro a proti profesor Jaroslav Vostatek z Vysoké školy finanční a správní. „Závisí také na dalších okolnostech a parametrech vývoje ekonomiky, včetně toho, co bude nová vláda dělat.“

Dynamicky prý roste Polsko, Slovensko nebo i Rumunsko. „Takže nevidím důvod, proč by se to mělo zastavit.“


Hlavní důsledek růstu mez je to, že nám roste ekonomika, spotřeba i poptávka. Řekl bych, že je to přímo senzace, a v tomto senzačním rozvoji musíme pokračovat. Jaroslav Vostatek

Dynamika růstu mezd je navíc odvětvově diferencovaná. „Ekonomika není jednolitý celek, já vidím jednotlivá odvětví a tam mě zajímá vývoj... Každé odvětví je specifické, někde není problém mzdy zvyšovat i nadále, jinde ale byl růst mezd fiktivní, jako třeba v pohostinství, kde se z šedé ekonomiky přešlo na legální.“

„Tomuto vývoji musí napomoci také vláda, že udělá řadu reforem. Chce to na patřičných místech konkrétními reformami ušetřit pracovní místa. Třeba ve správní správě, aby tam dále mohly růst mzdy,“ navrhl Vostatek.

Hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek soudí, že odboráři i zaměstnanci přirozeně usilují o další růst, ale z hlediska dlouhodobé prosperity „bychom asi měli ubrat plyn“.


Každý chceme jet co nejrychleji, ale také bezpečně. A není dobré jet rychleji, než umíme řídit. Naše ekonomika už teď je trochu za hranou svého potenciálu. David Marek

„Takový růst se dá tolerovat dva, tři roky, ale pět let už si nejsem jistý. Ztráta konkurenceschopnosti, kterou bychom utrpěli po pěti letech, už by nebyla zanedbatelná.“

Protože jsme na vrcholu hospodářského cyklu, měla by hospodářská politika spíš ekonomiku brzdit. „Abychom z té výšky potom nepadli příliš vysoko. Abychom rostli rovnoměrněji, bylo by žádoucí trochu teď zpomalit. Lepší je růst dlouhodobě tempem 3 %, než jeden rok 5 % a další rok -1 %.“

„Pokud nám platy rostou o 2 % rychleji než produktivita, tak firmy ztrácí svou konkurenceschopnost. Rychleji se také zhodnocuje reálný kurz koruny, a tudíž dochází opět k rychlé erozi konkurenceschopnosti českých firem,“ varoval ekonom David Marek.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.