Jan Fingerland: Přečte si Donald Trump knihu o sobě?

5. leden 2018

Za jiných okolností by se v těchto dnech v Americe mluvilo o utužování imigračních zákonů, uvolňování těžby v pobřežních vodách nebo jiných aktuálních otázkách. Jenže na trhy zamířila kniha o Donaldu Trumpovi a hned je všechno jinak.

Je zbytečné podrobně opakovat, čím vším kniha vyvolala pozornost. Novinář Michael Wolff, strávil mnoho času v Bílém domě, zpovídal Trumpa i řadu jeho spolupracovníků a výsledkem je kniha, která prezidenta nepotěšila.

Podle Wolffa je Trump dětinský a sebestředný člověk, který není schopen studovat materiály, jež dostává na stůl a nejvíce ho zajímá, jak se o něm mluví v televizi. Na knihu se v amerických knihkupectvích stály fronty, které připomínají uvedení nového dílu románu o Harry Potterovi.

Mnoho povyku pro nic?

Trump zuří, v tweetech tvrdí, že s Wolffem nikdy nehovořil a prezidentovi spolupracovníci se pokusili vydání soudně zakázat. Je ale otázka, zda je to reakce adekvátní tomu, jak moc může taková kniha Trumpa poškodit. Zdánlivě skandální tvrzení nejsou zas tak nová a nanejvýš potěší ty, kdo tak jako tak Trumpa nemají rádi. A navíc Wolff není považován za stoprocentně seriózního novináře a už teď se ukazuje, že některá jeho tvrzení stojí na vodě.

Donald Trump

Kniha, nazvaná ironicky Fire and Fury, což připomíná Trumpovy ohnivé výroky například na adresu Severní Koreje, ale také popis stavu zažívacího ústrojí člověka, který snědl příliš kořeněné jídlo, ve skutečnosti obsahuje jiné věci, které mohou být pro Trumpa nebezpečnější.

Wolff totiž vyzpovídal i Steva Bannona, novináře, pravicového veřejného intelektuála a také bývalého Trumpova poradce. A jak se často soudí, i spoluautora Trumpova překvapivého vítězství. Jenže Trump se ho vloni v létě zbavil, pravděpodobně poté, co Bannon prohrál zápas různých názorových skupin v Bílém domě.

Bannon nejdříve mluvil o tom, že zůstává Trumpovi loajální, ve Wolffově knize se ale dopustil výroků, které prezidentovi uškodí. Například uvádí, že Trumpův poradce pro národní bezpečnost Mike Flynn dobře věděl, že desetitisíce dolarů, které přijal od Rusů za jedinou přednášku, jsou problém. Spoléhal se ale, že Trump se do Bílého domu nikdy nedostane.

Ruské břímě

Největší pozornost vyvolávají Bannonovy názory na jednání, která vedl Donald Trump junior ve prospěch svého otce se zástupci ruského státu, a to přímo v Trump Tower. Šlo o jedno z několika setkání, která lidé kolem Trumpa vedli s cílem získat politické střelivo proti Hillary Clintonové.

Stephen Bannon

Bannon zmíněné setkání v Trump Tower v knize označuje za vlastizrádné a tvrdí, že měla být informována FBI, což jeden komentátor označil za odpálení bomby při snaze Bílého domu nějak uniknout důsledkům vyšetřování, které vede Robert Mueller.

Výroky o Flynnovi a Trumpovi mladším se dostávají na stránky novin v okamžiku, kdy společnost Trump Organization, která zastřešuje Trumpův realitní byznys, předala vyšetřovatelům soubor dokumentů o schůzkách v newyorské Trump Tower před Trumpovým nástupem do funkce.

Jde mimo jiné o setkání s právničkou Nataljou Veselnickou, která se vydávala za představitelku zájmů Kremlu, ale také s podnikatelem Arazem Agalarovovem a šéfem rusko-americké obchodní komory Sergejem Millianem.

Tyto dokumenty dostaly nejen tři kongresové výbory, ale i zmíněný vyšetřovatel Robert Mueller. V okamžiku, kdy už do obchodů mířily první balíky Wolffovy knihy, podal bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort a účastník některých z kontroverzních schůzek žalobu na zmíněného vyšetřovatele Muellera, a to ve snaze omezit jeho akční rádius. Mluvilo se i o tom, že republikáni se odvrátili od Bannona k podpoře Trumpa. Teď se se zdá, že se kolo štěstí může zase pootočit proti prezidentovi i řadě jeho spolupracovníků.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.