Silvio Berlusconi by mohl zabránit vítězství populistů v Itálii

Zpravodajská agentura AFP ve svém článku, který najdeme na stránkách italské odnože internetového deníku Local, cituje vyjádření nezávislého novináře Billa Emmotta k předvolební situaci v Itálii. Bývalý šéfredaktor týdeníku Economist v něm vyjadřuje přesvědčení, že někdejší premiér Silvio Berlusconi dokáže v blížících se parlamentních volbách zastavit populisty. Economist, který Bill Emott kdysi redakčně vedl, přitom v minulosti napsal, že Berlusconi není způsobilý vést Itálii. Britský novinář tento názor prý stále zastává. A připomíná, že trojnásobný italský expremiér se ve světě stal nechvalně známým také kvůli svým divokým sexuálním večírkům, které vešly ve známost pod označením „bunga bunga“.

Podle Emotta přesto Berlusconi může být klíčovou osobou při utváření středové koalice. Ta by mohla zabránit tomu, aby se antisystémové Hnutí pěti hvězd (M5S) anebo protiimigrační Liga Severu (M5S) staly po březnových volbách rozhodujícími silami ve vládě. Hnutí pěti hvězd vzniklo v roce 2009 a lavíruje mezi politickými návrhy z různých částí ideového spektra, připomíná AFP.

Toto uskupení sice momentálně vede průzkumy předvolebních preferencí, ale velké množství kritiků ho považuje za nevyzrálé a neschopné. Emott formaci dokonce přirovnává k současné americké administrativě. Vláda pod vedením Hnutí pěti hvězd by podle něj experimentovala a působila podobně chaoticky, jako je tomu prý v případě Bílého domu pod vedením Donalda Trumpa.

Zastavení euroskepse

Bill Emmott apeluje na jednaosmdesátiletého Berlusconiho, který zatím sám formálně nemůže kandidovat kvůli usvědčení z daňových podvodů v roce 2013, aby v rámci italského pravého středu působil jako ten, kdo nakonec rozhodne o příštím italském vedení. Tím by mohl zastavit nejen Hnutí pěti hvězd, ale zároveň i euroskeptickou Ligu Severu.

Podle AFP se ostatně sám Berlusconi v poslední době profiluje jako umírněný proevropský politik a zachránce Itálie před populismem. Jak Emmott podotýká, mohla by mu tedy sedět role toho, kdo řídí pravici ze zákulisí. „Nemyslím si, že by v takové pozici byl Berlusconi špatný. Jeho přístup je umírněnější, než jaký zastávají předseda Ligy severu Matteo Salvini nebo kandidát Hnutí pěti hvězd na premiéra Luigi Di Maio,“ říká novinář Emmott.

Rozezlení voliči

Liga severu cílí zejména na voliče, kteří jsou rozezlení mírou imigrace a počtem azylantů v Itálii v posledních letech. Strana uzavřela předvolební pakt s Berlusconiho staronovou formací Vzhůru, Itálie (FI) a obě partaje teď soutěží o vedoucí pozici v rámci tohoto spojenectví. Koaliční uspořádání bude také zřejmě jedinou možností, jak získat ve volbách parlamentní většinu.

K vládnutí v Itálii je potřeba obdržet od voličů nejméně asi 40 procent hlasů. Samostatně získat takovou podporu je velmi těžké a řada politických expertů předpokládá, že Hnutí pěti hvězd nebude schopné zformovat potřebnou alianci a možná si ji dokonce ani nepřeje.

Agentura AFP dodává, že ačkoliv středo-levicová Demokratická strana (PD), jejíž vláda teď končí, může být v popředí voličské podpory, její ambiciózní předseda a expremiér Matteo Renzi veřejnost spíš rozčiluje a nemá prý žádné přátele ani spojence. Podle Billa Emmotta je proto ve volbách pro Hnutí pěti hvězd větší hrozbou Liga Severu. Za nejhorší možný volební scénář pak bývalý šéfredaktor Economistu označuje případné vítězství středopravicových stran, jejichž koalici by nevelel Berlusconi, ale vůdce Ligy Severu Matteo Salvini.

autor: mam
Spustit audio