Dnes léčíme melanom tak, jak se nám dříve ani nezdálo, říká dermatolog Thomas Růžička

16. leden 2018

Ve 13 letech opustil Tomáš Růžička se svými rodiči tehdejší Československo. Dnes je profesorem dermatologie a vede největší kožní kliniku na světě v německém Mnichově. Autor 15 knih a téměř tisíce vědeckých článků přijel do Prahy, aby přijal čestný doktorát Univerzity Karlovy.

„Z emocionálního hlediska je pro mně čestný doktorát Univerzity Karlovy ten nejdůležitější. Jde o uznání ve městě, kde jsem se narodil, ale také uznání za mimořádně intenzivní kontakty osobní i akademické,“ uvedl v exkluzivním rozhovoru pro Magazín Leonardo úspěšný krajan.

Ten vzpomněl, že na dermatologii ho „nalákali“ čeští kamarádi. „Na dermatologické klinice v Düsseldorfu byl výborný mentor, který potom dohlížel i na mou doktorskou práci a velmi mě ovlivnil. Pak mě jen poprosili, jestli bych na klinice nezačal pracovat.“


„Pro intelektuální vývin je třeba, aby lékař znal také molekulární, imunologické a biologické základy nemocí, aby pochopil, s čím se vlastně setkává. Jen klinická medicína by pro mě byla nejspíš málo stimulující."

Růžička podle vlastních slov patří v dermatologii ještě ke generaci generalistů, kteří ovládají celý předmět. „Ale dnes je to opravdu celé spektrum oborů, včetně konzervativní dermatologie, operativní dermatologie, alergologie, venerologie a dalších. Jde o o velmi široký obor, a to mě na něm fascinovalo.“

„Dermatologie se během let zásadně změnila. Největší dynamika v posledních letech byla v onkologii, kdy jsou neuvěřitelné možnosti v léčbě melanomu. Jsme šťastní, že můžeme dnes nabídnout pacientům léčbu, o které jsme dříve ani nesnili.“

Přesto stále platí, že čím dříve lidé přijdou s melanomem, tím je větší šance přežít. „Když už dojde k metastázím, tak dříve to byla absolutně beznadějná situace, ale dnes jsme schopni zachránit i více než 60 % pacientů. Máme také oprávněnou naději, že se situace dále zlepší.“

Dermatologie se také věnuje nemocem, které pacienta sice nezabíjí, ale jsou s ním celý život. „Velkým zlomem je biologická léčba, tedy medikamenty, které jsou též protilátky proti molekulám, které vedou ke chronickým zánětům kůže.“


„Nemoci jako lupénka nebo atopický ekzém sice neohrožují život pacientů, ale podstatně zhoršují kvalitu života. Dnes už se nemusíte každý den celé roky mazat, ale dáte si jednu injekci za měsíc a nemoc velmi podstatně ovlivníte.“

„To se týká zvláště psoriázy, tedy lupénky, kde byl dosažen největší vývoj. Po 15 letech máme velké spektrum léčiv a terapeutické možnosti se opravdu velmi zlepšily. V oblasti atopického ekzému byl pokrok pomalejší, ale minulý rok byl oficiálně registrován nový přípravek a další medikamenty jsou ve vývoji.“

Dermatolog je prý aktuálně fascinován vývojem v onkologii a možnostmi kombinací různých medikamentů. „Připomíná mi to éru AIDS, kdy jsme léčili nejdřív jednotlivými medikamenty, ale nemohli jsme pacienty vyléčit. Dnes používáme čtyřnásobné kombinace a můžeme naprosto vyléčit AIDS a umožnit pacientovi desetiletí relativně normálního života.“

„Věřím, že podobné to bude i v případě melanomu, kdy pomocí trojnásobných nebo čtyřnásobných kombinací medikamentů budeme moci pacienty zachránit, vyléčit nebo aspoň stabilizovat na mnoho desetiletí,“ shrnul světlou budoucnost dermatologie profesor Thomas Růžička.

autoři: anr , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.