Čína bojuje s Amerikou o terakotový palec, za spor může selfie

Čínská vláda žádá po Spojených státech přísné potrestání Američana, který poškodil terakotového vojáka. Přestupku se měl dopustit ulomením a krádeží palce jedné z deseti soch terakotových vojáků, které Čína zapůjčila na výstavu do Franklinova ústavu ve Filadelfii, píše na svých stránkách americký deník New York Times.

Poškozená socha je jednou ze slavných figur terakotové armády prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuang-tiho. Do císařské hrobky bylo v roce 210 před naším letopočtem pochováno více než 8 tisíc soch z terakoty. V roce 1974 je náhodou objevili čínští zemědělci a dodnes patří k jedné z největších turistických atrakcí v Číně.

Zapojení FBI

Ke krádeži a poškození sochy došlo už na konci prosince. Čtyřiadvacetiletý Michael Rohana společně s přáteli navštívil výstavu ve Franklinově ústavu a rozhodl se udělat si selfie s jednou ze soch. Pořídil snímek a pak vojákovi ulomil palec.

Na to, že chybí, se přišlo až v lednu. Pobouření Číňané ohlásili případ policii a vyšetřování se ujala FBI. Pro agenty to nebyl těžký úkol – okamžik zločinu byl zaznamenaný na videokameře. Když příslušníci FBI mladíka našli a objevili se u něj doma ve státě Delaware, Rohana palec bez odporu odevzdal. Nyní ho čeká soud.

Čína je nicméně pobouřená poškozením svého národního pokladu. Cenu jedné sochy odhadují na 4,5 milionu dolarů a za její poškození požadují tři miliony a tvrdé potrestání amerického viníka, uzavírá list New York Times.

autor: Jan Machonin
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.