Ohlédnutí za Mezinárodním dnem Romů. Chybí v ČR etnická pestrost?

14. duben 2018

Minulý týden probíhaly oslavy Mezinárodního dne Romů. Romové si jím připomínají svou historii, bohatství kultury a tolik důležité romipen, neboli romství. Na letošních oslavách největšího romského svátku nechyběl ani Český rozhlas. V pražském divadle Archa natáčela Rena Horvátová:

„Já jsem ten kontrolní antropolog. Vždycky si cením úsilí určitého etnika, nebo skupiny lidí, která musí soutěžit s majoritní společností podle jejích pravidel a současně je dobré, když uchovává svou vlastní identitu, svou vlastní kulturu, jazyk, písně. Antropologie nám to dokládá z celého světa, jak je to mimořádně obtížné a proto si toho hrozně cením. Jsem si jistý, že by Česká republika bez romských barev byla o mnoho chudší. Moc si přeji, aby romství, které bylo heslem i dnešního setkání, vzkvétalo.“

Jedním z těch, kteří přijali pozvání, byl i textař a někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. Dodává, že přesto že se v České republice slaví svátek od počátku 90. let, slyšel o něm letos poprvé:

„Vůbec jsem o něm neslyšel. Dodnes jsem například neslyšel romskou hymnu, kterou dnes tak báječným způsobem zazpívala Marta Balážová. Vlajku jsem znal! Teď už o něm budu vědět a dostanu-li pozvání na příští rok, určitě to doporučím i svým kamarádům.“

Podle slov Michala Horáčka je etnická pestrost ve společnosti víc než podstatná.

„Myslím si, že v České republice chybí. Je tu malá etnická pestrost. My jsme historicky profitovali z toho, že tu bylo tolik Židů a tolik Němců a i díky nim jsme patřili mezi deset nejbohatších států světa. Takže já jsem příznivcem co největší pestrosti. Bohužel, po těch strašných tragédiích 2. světové války, po holocaustu Židů a Romů, jsme tolik ztratili. Ale všichni, i majorita! Ta potřebuje všechny talenty, protože naše republika nemá přírodní bohatství jako je zlato nebo ropa nebo moře. To nemáme. Máme talent! Tím, jak se většinová společnost staví k menšinám, poškozuje sama sebe, protože ty talenty nerozkvetou.“

Letos se připomínalo hlavně romipen, čili romství

Pro letošní ročník si organizátoři organizace Ara Art zvolili jako téma oslav romipen, tedy romství. Nás zajímalo, jak jej v dnešní době vnímají nejen samotní Romové:

„Jsem tu, protože si chci každý rok připomenout důležitost tohoto svátku, to že oslavujeme den všech Romů. Letos se mi líbí téma romipen. Hrozně se mi líbilo, jak David Tišer a Ara Art prezentovali, co romipen znamená. Slušnost vůči jeden druhému – to se mi moc líbí. Takže jsem přišla tento svátek podpořit.“

„Romipen pro mě osobně znamená něco, co máme u nás v rodině, a to je láska a úcta. To pro mě znamená romipen. To, že když přijdu domů, tak se moje máma zeptá, co jsem jedla, co jsem dělala. A když přijdu za tetou, nebo za strejdou, tak mi řeknou, že jsem zase vyrostla a ptají se, co jsem dělala. Prostě taková sounáležitost.“

„Já nejsem Romka, ale miluju romskou kulturu, miluju romské písničky a chtěla jsem si tenhle den užít a oslavit romství, krásné písničky, krásnou hudbu, talentované lidi, které baví život.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio