Archeologové v Mexiku objevili doklad starého rituálu

1. červen 2007

Archeologové našli na dně vulkanického jezera dřevěné napodobeniny blesků, které podle popisu španělských duchovních z 16. století používali Aztékové pro komunikaci s bohem deště Tlalokem.

Vědci z národního Institutu archeologických výzkumů Mexika budou muset provést detailní analýzu nálezů pro určení stáří předmětů. Kromě dřevěných figurek byly v jezeře, které se rozkládá v kráteru vulkánu Nevado de Toluca ve výšce přes 4000 m nad mořem, objeveny nože z obsidyánu, přírodního skla, a baňky s kopálovou pryskyřicí. Informuje o tom server Podrobnosti.ua.

Ředitel Institut archeologických výzkumů Luis Alberto Martos uvedl, že další předměty, které byly v jezeře objeveny, svědčí o tom, že rituál, který byl věnován bohu deště, byl možná provozován už sto let př. n. l., tedy ještě dlouho předtím, než se Aztékové r. 1325 usídlili v této oblasti.

Logo

Ve výtvarném umění Aztéků se bůh Tlalok zobrazuje s blesky. Podle všeho veleknězi házeli dřevěné sošky do jezera, aby vyvolali déšť nebo bouři. Pryskyřice se spalovala a přitom vytvářela oblaka nad vodou a nože kněží používali k tomu, aby během rituálu využili svou vlastní krev k obřadním účelům.

Tuto i další aktuality můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který má premiéru 1.6.2007.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.