Roucho Františka z Assisi

23. září 2010

V Itálii se dochovala celkem čtyři roucha, která měl údajně nosit zakladatel františkánského řádu František z Assisi. Pravost jednoho z nich nyní potvrdilo radiokarbonové datování.

Dvě roucha patří toskánské větvi františkánského řádu, který se s žádostí o jejich prozkoumání obrátil na odborníky z Národního institutu nukleární fyziky ve Florencii. Záleželo jim zejména na rouchu, které údajně přinesl bratr Elia Bombarone, první následovník svatého Františka.

Logo

Fyzikové z každého roucha odebrali malý vzorek, ve kterém metodou hmotností spektrometrie stanovili obsah izotopu uhlíku C14. Výsledky radiokarbonového datování ukázaly, že první roucho je o sto let mladší než svatý František. Druhé, které měl přinést bratr Bombarone, ale pochází z let 1155 až 1225 našeho letopočtu - tedy z doby, ve které svatý František žil. Vedoucí řádu františkánů byl podle článku na stránkách Nature tímto výsledkem velmi potěšen.

Vědecké zkoumání církevních reliktů není ničím výjimečným, i když často vyvolává spory mezi vědci a věřícími. Nejlepším příkladem je Turínské plátno, do kterého se údajně otiskla tvář Ježíše Krista. Radiokarbonové datování ovšem ukázalo, že látka pochází z roku 1260 našeho letopočtu.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.