Murény mohly být předlohou vetřelců

23. září 2010

Většina ryb ulovenou kořist prostě nasaje do trávicí soustavy. Murény (Muraenidae) se ovšem krmí způsobem, který silně připomíná slavné filmové vetřelce.

Biologové z Kalifornské univerzity v Davisu sledovali způsob krmení murén druhu Muraena retifera, chovaných v laboratoři, pomocí ultrarychlé digitální kamery a rentgenového snímkování. Zjistili, že lovící muréna svou kořist nejprve uchopí do normálních čelistí. Pak se ovšem na scéně objeví druhý pár čelistí s ostrými zahnutými zuby, umístěný v hltanu. Muréna jej vymrští vpřed, uchvátí sousto a zasune si je do trávicího traktu.

Logo

Hltanový pár čelistí se vyskytuje i u jiných druhů ryb. V zacházení s ním ovšem murény jednoznačně vedou. Hltanové čelisti jim totiž podle zprávy z Kalifornské univerzity v Davisu zřejmě neslouží jen k zasouvání potravy hlouběji do krku, ale také pomáhají při samotném lovu. Od filmových vetřelců se ovšem murény liší tím, že své druhé čelisti neumí vysunout před první.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.