Problémoví cybridi

23. září 2010

Minulý týden britští vědci získali povolení pokusům o vytváření cybridů. Po vyřešení legislativních otázek se ale do popředí dostávají ryze praktické problémy.

Slovo cybrid je odvozené od výrazu cytoplastický hybrid, kterým se označuje zárodek vzniklý z lidské DNA a vajíčka zvířete (králíka nebo krávy) zbaveného vlastní jaderné DNA. Cybrid pak obsahuje 99,9 % lidské DNA a 0,1 % zvířecí DNA, která se nachází v mitochondriích vajíčka. Důvodem pro pěstování cybridů je fakt, že mohou sloužit jako zdroj lidských kmenových buněk.

Logo

Metoda ovšem podle článku v New Scientist vůbec nemusí vycházet. Jediný, kdo zatím uspěl, byla Hui Zhen Shengové (Chuej Čen Šengové) se svým týmem, který v roce 2003 z králičích vajíček získal lidské kmenové buňky, z nichž se vyvinuly neurony a svalové buňky.

Robert Lanza z americké společnosti Advanced Cell Technology, která se o získávání kmenových buněk z cybridů opakovaně pokoušela, tvrdí, že embrya rostou je do stadia o 16 buňkách a pak se jejich dělení zastaví. Důvodem by mohl být "výpadek komunikace" mezi lidským jaderným a zvířecím mitochondriálním genomem, který zablokuje další růst.

O britské legalizaci cybridů a s ní spojených etických otázkách se více dozvíte v pořadu Ženšen, který v premiéře vysíláme v úterý 18. září v 18 hodin. V Rádiu na přání jej najdete od 19. září.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.