Sdílení protinádorových buněk?

23. září 2010

V boji s rakovinou se kromě jiných buněk uplatňuje i nejhojnější typ bílých krvinek, označovaný jako neutrofilní granulocyty. Odborníci z Wake Forest University of Medicine zjistili, že schopnost granulocytů likvidovat nádorové buňky mezi jednotlivými lidmi značně kolísá.

Vědci testovali granulocyty více než sta různých lidí v kultuře buněk nádoru děložního krčku. Rozdíly byly skutečně překvapivé. Granulocyty jednoho zdravého člověka během 24 hodin pozabíjely 97% nádorových buněk, zatímco granulocyty druhého zahubily jen 2%. Ukázalo se, že průměrné zabíječské schopnosti těchto buněk klesají u pacientů s rakovinou, lidí stresovaných a starších než 50 let. Slábly také během zimního období.

Granulocyt (uprostřed)

Vědci nyní dostali povolení od americké Food and Drug Administration, a začínají se screeningem "výkonnosti" granulocytů od různých dárců. Nejschopnější objevené buňky by podle článku v NewScientist teoreticky mohly pomáhat v boji s rakovinnou pacientům, kteří vlastní méně výkonné granulocyty. Problémem by mohla být imunitní reakce dárce proti příjemci (graft versus host), při které buňky dárce napadají organismus příjemce. Vědci z Wake Forest nyní hledají cesty, jak toto riziko minimalizovat.

Video, na kterém je vidět, jak granulocyty zabíjejí rakovinné buňky, najdete zde.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.