Dinosauři a radiace

23. září 2010

Jako podezřelého z vyhubení dinosaurů si zřejmě můžeme škrtnout radiaci.

Adrian Mellot, astrobiolog z Kansaské univerzity, tvrdí, že hromadná vymírání mají na svědomí vysoké dávky ionizujícího kosmického záření, které se v historii Země periodicky opakovaly. K poslednímu hromadnému vymírání druhů došlo na rozhraní křídy a třetihor, kdy z povrchu Země zmizeli dinosauři. Ozáření by u nich teoreticky mělo mít za následek zvýšený výskyt nádorových onemocnění - včetně rakoviny kostí, která se na fosiliích dá zjistit radiologickými metodami.

Logo

Mellot proto shromáždil údaje o kostech 708 dinosaurů. Incidenci výskytu nádorových onemocnění porovnal s dnešními plazy a ptáky - a zjistil, že se nijak statisticky významně neliší. Přestože nenašel nic, co by jeho teorii podporovalo, nehodlá se vzdát. Podle zprávy na stránkách NewScientist se v dalším výzkumu zaměří na fosilie býložravých hadrosaurů, kteří žili asi 5 milionů let před koncem dinosaurů.

Související článek: Kosmické paprsky a hromadná vymírání druhů

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.