Měď ruku v ruce s Alzheimerem

23. září 2010

Měď zřejmě poškozuje protein, který náš mozek chrání před vznikem beta-amyloidových plaků.

O tom, že některé kovy - například hliník, měď, zinek a železo - nějakým způsobem přispívají ke vzniku Alzheimerovy choroby, odborníci diskutují už dlouhá léta. V poslední době se také objevily zprávy o tom, že součástí beta-amyloidových plaků, které v mozcích lidí postižených Alzheimerem poškozují nervové buňky, je měď. Výzkum, který probíhá na University of Rochester nyní pokročil ještě dále.

Logo

Zdejší odborníci zjistili, že měď narušuje přirozený proces, kterým se mozek zbavuje přebytečného beta-amyloidu. Ten se totiž vyskytuje i ve zcela zdravém mozku a s přibývajícím věkem má tendenci pomalu přibývat. V jeho odstraňování hraje důležitou roli protein, označovaný jako LRP (low-density lipoprotein receptor-related protein). A právě ten měď poškozuje natolik, že přestává fungovat. Výsledkem je pak zrychlená tvorba plaků.

Závěr, že měď - kterou jinak člověk nutně potřebuje - způsobuje Alzheimera, by ovšem podle zprávy z University of Rochester byl předčasný. Zatím totiž není jasné, jakým způsobem měď LRP protein poškozuje.

Související články:
Genová terapie Alzheimera
Nové poznatky o Alzheimerově chorobě

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.