Čokoládový nápoj starý 3000 let

23. září 2010

Archeologický nález ukázal, že lidé v centrální Americe si pochutnávali na nápojích připravených z kakaa asi o 500 let dříve, než se zatím předpokládalo.

Profesor John Henderson a jeho kolegové z několika amerických univerzit zkoumali hrnčířské výrobky, nalezené ve vykopávkách v Puerto Escondido v Hondurasu. V nádobách podobných džbánku pocházejících přibližně z roku 1150 před naším letopočtem objevili stopy theobrominu - chemické sloučeniny, která se vyskytuje v kakaových luscích.

Džbánek, který obsahoval stopy theobrominu

Džbánky podle článku, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences, obsahovaly alkoholický nápoj, připravený ze zkvašené dužiny lusků. Styl a zdobení nádob přitom dokazuje, že popíjení tohoto nápoje mělo velký společenský význam. Archeologové se domnívají, že "kakaové pivo" předcházelo skutečným čokoládovým nápojům - vyrobeným ze semen kakaa - které si v předkolumbovském období oblíbili Aztékové i další národy centrální Ameriky, a které se v 16. století dostaly do Evropy.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.