Předkové člověka podobní gorilám

23. září 2010

Někteří z našich dávno vyhynulých předků byli v jistých ohledech podobní gorilám více, než se dosud soudilo. Ukázal to nový výzkum koster druhu Paranthropus robustus, starých 1,5 až 2 miliony let.

Z výsledků vyplývá, že samci tohoto druhu rostli i dlouho po dosažení dospělosti, takže byli mnohem větší než samice. Studii antropologů z londýnské University College zveřejnil dnes časopis Science.

Gorila nížinná - stříbrohřbetý samec

I u moderních lidí rostou chlapci déle než dívky, ale rozdíl není tak výrazný jako právě u goril. Dominantní stříbrohřbetí samci goril ukončují růst mnoho let poté, co stejně staré samice mají svá první mláďata. Paranthropus podle britských vědců vykazoval velmi podobné rozdíly mezi pohlavími. Je tedy pravděpodobné, že i jeho sociální život byl organizován podobně jako u goril - jeden dominantní samec stál v čele skupiny několika samic. Svou pozici musel obhajovat před ostatními samci.

Tak velké rozdíly ve velikosti však nejsou společnou vlastností všech předků člověka. Ostatně i lidoopi, tedy naši dnešní nejbližší příbuzní, se uspořádáním svého sociálního života dramaticky liší. Stačí srovnat gorilí rodinu a promiskuitní společenství šimpanzů bonobo.

autor: Ondřej Vrtiška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.