Polovodiče vyráběné bakteriemi

23. září 2010

Bakterie rodu Shewanella vytvářejí nanotrubičky s vlastnostmi polovodičů. Možná se tak otevírá cesta k energeticky nenáročné výrobě polovodičů využitelných například v počítačích nebo v solárních panelech. "Bakteriální továrna" by také byla mnohem šetrnější k životnímu prostředí než dosavadní průmyslová výroba.

Americko-korejský tým o svém objevu informuje v novém čísle časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences. Původním záměrem výzkumu bylo využít bakterii Shewanella k odstranění arzenu z kontaminované půdy. Ukázalo se, že bakterie vypouští do svého okolí polysacharidy, na nichž se ze sulfidu arzenitého tvoří nanotrubičky s jedinečnými vlastnostmi.

Bakterie Shewanella a jimi vytvořené nanotrubičky s vlastnostmi polovodičů

Autoři doufají, že se jim podaří najít jiné druhy bakterií, které vy podobným způsobem vytvářely nanotrubičky ze sulfidu kadmia. Ty by totiž byly využitelné ještě lépe.

Výzkum je teprve na začátku a zatím není vůbec jisté, zda se bakterie skutečně podaří do průmyslové výroby polovodičů zapojit.

autor: Ondřej Vrtiška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.