Bisexuální octomilky

23. září 2010

Mutace jediného genu způsobuje, že samci octomilek přestávají rozlišovat samce od samic. Jinými slovy - začnou se chovat bisexuálně. Objev vědců z University of Illinois zveřejnil v neděli na svých internetových stránkách časopis Nature Neuroscience. V tištěné podobě vyjde až v lednu.

Klíčový gen byl pojmenován GB (z anglického gender blind, tedy "nerozlišující pohlaví"). Gen ve své nezmutované podobě oslabuje určitý druh synapsí, tedy spojení mezi nervovými buňkami. Mutovaný gen svou funkci ztratil a synapse oslabovat nedokáže. Ukázalo se, že všichni samci octomilek s mutovanou formu genu vykazovali bisexuální chování.

Octomilka

Když vědci zkusili funkci genu nahradit a oslabili synapse působením chemických látek, octomilky od homosexuálního chování upustily. Biologové u nich homosexualitu dokázali chemickým působením doslova vypínat a zapínat.

Nový objev ale neznamená, že podobně jednoduchý "vypínač" existuje i u lidí. Chování octomilek je řízeno feromony. Mutantní samci se chovají bisexuálně prostě proto, že čichem nerozliší samce od samic. Lidská sexualita je přece jenom složitější.

autor: Ondřej Vrtiška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.