Nanomagnetická kontrola buněk

23. září 2010

Děje, které probíhají na buněčné úrovni, se dají ovládat nejen pomocí chemických látek, ale také prostřednictvím magnetismu.

Řada procesů v buňce začíná shlukováním povrchových receptorů po navázání signalizační molekuly, ať už přirozené, nebo podané ve formě nějakého léčiva. Shluknutí receptorů pak odstartuje signalizační kaskádu, na jejímž konci je určitý děj.

Logo

Signalizační molekuly mohou být podle práce výzkumníků z Dětské nemocnice v Bostonu zastoupeny nano-kuličkami z paramagnetického materiálu, které se pomocí protilátek na svém povrchu navazují na buněčné receptory. V magnetickém poli se kuličky začnou přitahovat a jednotlivé receptory táhnou k sobě.

Skutečnost, že tímto způsobem lze zahájit signalizační kaskádu, předvedli vynálezci metody na jednom druhu buněk imunitního systému - takzvaných žírných buňkách (mast cell). Pomocí nano-kuliček a magnetického pole v těchto buňkách kontrolovali koncentraci vápenatých iontů, která má vliv na řadu životně důležitých buněčných procesů.

"Nanomagnetická kontrola buněk" otevírá zcela nové možnosti terapie některých onemocnění, vývoje nových typů pacemakerů nebo inzulínových pump. Blíže ji popisuje článek v Nature Nanotechnology.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.