Neobvyklé chutě šimpanzů

23. září 2010

Zvířata včetně šimpanzů, našich nejbližších příbuzných, mívají neobvyklé chutě. K jejich projevům patří i geofágie neboli pojídání hlíny.

Hlínu pojídá mnoho druhů zvířat. Sabrina Kriefová a její kolegové z Muzea přírodních dějin v Paříži ovšem zjistili, že u šimpanzů má pojídání hlíny zcela specifické důvody. V národním parku Kibale v Ugandě si šimpanzi nejprve pochutnají na listech keře Trichilia rubescens z čeledi Meliaceae, které mají antimalarické účinky, a jako zákusek si ještě dají několik hrstí hlíny.

Logo

Důvody tohoto chování vědci zjišťovali pomocí experimentů s listy, hlínou a systémem, který v laboratoři napodoboval šimpanzí žvýkání a trávení. Přišli na zajímavou věc: listy konzumované bez "hliněného zákusku" žádné statisticky významné antimalarické účinky neměly. Naproti tomu směs strávených listů a hlíny fungovala výborně.

V Kibale ovšem hlínu nevyhledávají jen šimpanzi, ale i místní příslušníci druhu Homo sapiens sapiens. Hlína bohatá na jílový minerál kaolinit totiž lidem pomáhá léčit průjmová onemocnění. Podle zprávy Springer Science dokonce lidé a šimpanzi chodí na hlínu do stejných míst.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.