Rozpoznáváním jazyků proti terorismu

23. září 2010

K metodám boje s terorismem patří analýza a rozpoznávání mluvené řeči, které se věnuje brněnská skupina s názvem Speech@FIT.

Skupina Speech@FIT, která existuje na Ústavu počítačové grafiky a multimédií Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně, se analýze a rozpoznávání mluvené řeči věnuje dlouhodobě. V závěru loňského roku potvrdila své špičkové postavení, když se v evaluacích pořádaných americkým Národním úřadem pro standardizaci a technologie znovu umístila mezi předními světovými pracovišti. Na workshopu pořádaném v americkém Orlandu byla navíc oceněna nejen za své úspěchy, ale i za příspěvek k mezinárodní spolupráci v oboru.

A co všechno se dá v mluveném proslovu rozpoznávat? Samozřejmě jakou řečí a o čem se mluví. Tady je možné zaměřit se buď na celkový přepis a rozpoznávání plynulé řeči, nebo jen určitá klíčová slova nebo klíčové fráze. V další řadě může jít o identifikaci mluvčího a ověření jeho předpokládané identity.

Všechny uvedené řečové aplikace jsou velmi zajímavé pro složky zajišťující bezpečnost a obranu. Skupina Speech@FIT proto dlouhodobě spolupracuje s Ministerstvem obrany ČR, ale zájem o její algoritmy a software je i v zahraničí.

Zpracováno podle tiskové zprávy FIT VUT v Brně

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.