Olomoučtí vědci mají další článek v Science

23. září 2010

Vědci z olomoucké Univerzity Palackého už podruhé v krátkém čase otiskují článek v prestižním časopise Science.

V říjnovém čísle loňského ročníku Science vyšel článek o výsledcích křížení lejsků bělokrkých a černohlavých, jehož spoluautorem je olomoucký ornitolog Stanislav Bureš. Vedoucí katedry zoologie a ornitologické laboratoře byl prvním vědcem v historii Univerzity Palackého v Olomouci, který "pronikl" do tohoto prestižního časopisu.

Logo

Nyní jej následovali Zuzana Levkaničová a Ladislav Bocák z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Milada Bocáková z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Článek, pod kterým jsou podepsáni, se zabývá vznikem a rozmanitostí brouků. "Dlouhodobě pátráme po příčinách toho, proč jsou brouci mezi ostatními živočišnými druhy tak mimořádně úspěšní. Snažíme se sestavit jejich strom života, jehož kořeny sahají do doby před vznikem dinosaurů a dlouho před vznik skupin ptáků a savců," vysvětluje Ladislav Bocák.

Tým vědců sedm let srovnával DNA vybraných druhů brouků a na základě informací uložených v její struktuře vyhodnocoval příbuzenské vztahy mezi jednotlivými skupinami. Z datování vzácně zachovaných fosilií pak odvodil dobu vzniku velkého počtu moderních linií těchto živočichů a odhalil, že mnohé skupiny se vyvinuly daleko dříve, než vznikly kvetoucí rostliny. Dosud věda spojovala nástup brouků právě se vznikem kvetoucích rostlin.

Zpracováno podle tiskové zprávy Univerzity Palackého v Olomouci

Související článek:
Vědec z Olomouce v Science

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.