Masožravka zbavená tajemství

23. září 2010

Masožravé rostliny rostou v půdě chudé na živiny. Jako zdroj dusíku a fosforu ovšem mohou využívat hmyz, který lapají pomocí speciálních orgánů. Mezi ně patří i hluboké láčky ve tvaru konví, které obsahují trávicí tekutiny. Jejich složení zajímá biology už déle než jedno století.

Japonští botanikové nyní tento "koktejl" mnoha proteinů kompletně analyzovali u druhu láčkovka baňatá (Nepenthes alata). Tuto masožravku, která pochází z Filipín, můžeme často potkat v botanických zahradách i soukromých sbírkách. Výsledky proteomické analýzy publikuje časopis Journal of Proteome Research.

Logo

Biologové zcela podle předpokladů zjistili, že láčky obsahují řadu enzymů, které umožňují trávení kořisti. Mezi ně patří například enzym chitináza, který narušuje pevné vnější schránky hmyzu. Zajímavý byl ovšem objev, že láčkovka baňatá je vybavená i řadou proteinů, které brzdí růst bakterií. Tyto látky při dlouhém trávicím procesu zabraňují hnití a teoreticky by mohly být velmi zajímavé pro farmaceutický průmysl.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.