Plastovým lahvím vysoké teploty nesvědčí

23. září 2010

Z plastových lahví určených k opakovanému používání se uvolňuje potenciálně nebezpečná chemikálie. Její množství je poměrně nízké, a to bez ohledu na stáří lahve nebo poškrábání vnitřního povrchu. Zato kontakt s horkou kapalinou zvýší uvolňování této látky až 55krát.

Řeč je o bisfenolu A - látce, kterou tělo nedokáže odlišit od estrogenů. Pokud se tedy dostane do organismu, může ovlivňovat působení hormonů, které jsou tělu vlastní. Studie na zvířatech prokázaly působení na vývoj mozku a na pohlavní orgány. Další výzkumy naznačují vliv bisfenolu A na rakovinu prsu a na rozvoj cukrovky. Klinických studií působení této látky na člověka se nám zatím nedostává, lze ale předpokládat, že negativní efekty existují.

Bisfenol A je běžnou součástí plastových lahví určených k opakovanému používání, tedy nikoli jednorázových PET lahví. Obsahují ho i plastové nádoby používané například pro ohřev jídel v mikrovlnné troubě a různé typy potravinových obalů.

Výzkum provedený na univerzitě v Cincinnati a publikovaný v aktuálním čísle časopisu Toxicology Letters ukázal, že uvolňování bisfenolu A se dramaticky zvýší poté, co plast přijde do styku s vařící vodou. Nárůst je 15 až 55násobný a nesníží se ani poté, co plast vychladne.

autor: Ondřej Vrtiška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka