Proč je škrábání tak úlevné

23. září 2010

Co se děje v našem mozku, když se škrábeme? Tuto otázku si položili vědci z Winston-Salemu v Severní Karolíně. Zajímalo je, proč na nás škrábání působí tak úlevně a proč je tak těžké přestat se škrábat.

"Naše studie jako první ukazuje, jak přesně škrábání ulevuje od svědění," tvrdí dermatolog Gil Yosipovitch, který se na svědění pokožky dlouhodobě zaměřuje. "Je důležité porozumět ulevujícím mechanismům, abychom mohli vyvíjet účinnější léčiva. U některých lidí je svědění chronické a ovlivňuje jejich celkový zdravotní stav."

Třináct zdravých účastníků se v rámci studie podrobilo magnetické rezonanci. Během vyšetření je lékaři škrábali 30 vteřin na noze malým kartáčkem. Škrábání opakovali po dalších třiceti vteřinách a celá procedura trvala okolo pěti minut. "K našemu vlastnímu překvapení jsme zjistili, že oblasti mozku související s nepříjemnými pocity a vzpomínkami jsou během škrábání méně aktivní," říká Yosipovitch. "Víme, že je škrábání příjemné. Ale dosud jsme nevěděli proč. Je možné, že potlačuje svědění jako pocit a tím se nám ulevuje. Máme v rukou první skutečný vědecký důkaz, který může navést výrobce léčiv na správnou cestu. Nové léky mohou být účinnější, podaří-li se jim deaktivovat správné oblasti mozku." Během studie se ale projevily také části mozku, jejichž aktivita během škrábání roste. Tyto oblasti jsou spojené s kompulzivním chováním. Proto je tak těžké přestat se škrábat.

autor: Jiří Suchomel
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.