S grapefruitem na žloutenku

23. září 2010

Látka, která se vyskytuje v grapefruitech a dalších citrusových plodech, zřejmě dokáže zabránit uvolňování viru hepatitidity C z infikovaných buněk.

Virus hepatitidy typu C, který stačil infikovat už asi 3 % světové lidské populace, u řady pacientů nereaguje na léčbu antivirotiky. Výsledkem je chronický zánět jater, při kterém virové částice uvolňované z jaterních buněk infikují nově vzniklé buňky. Vědci z Massachusetts General Hospital zjistili, že virus k opuštění hostitelské buňky, ve které se úspěšně namnožil, nezbytně potřebuje takzvaný "zlý cholesterol" neboli částice lipoproteinů o velmi nízké hustotě (vLDL).

Citrusy

Tento objev naznačil, že viru hepatitidy C by mohly udělat čáru přes rozpočet látky, které hladinu vLDL efektivně snižují. Jednou z nich je antioxidant naringenin, který způsobuje nahořklou chuť grapefruitů. Experimenty ukázaly, že tato netoxická látka skutečně uvolňování viru z jaterních buněk blokuje. Teoreticky by se proto dala využít k léčení hepatitidové infekce typu C jak samostatně, tak v kombinaci s antivirotiky.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.