Nečekaní šiřitelé semen

23. září 2010

Na šíření rostlinných semen se v jihoamerickém Pantanalu - největší mokřině světa - kromě savců a ptáků podílejí také ryby.

Semena šíří především hlodavci, primáti a ptáci, kteří pojídají plody a zanechávají za sebou trus, obsahující semena. V posledních letech však ekologové objevili semena také v zažívacím traktu více než stovky druhů různých ryb. V Pantanalu patří k nejběžnějším rybám druh Piaractus mesopotamicus z čeledi tetrovitých (Characidae). Tyto ryby jsou všežravé a na jejich jídelníček patří i plody palmy Bactris lindmaniana. Její semena pak ryby během každoročních záplav zanášejí na nová území, kde po ustoupení vody mohou vyklíčit.

Pantanal

Studie brazilských vědců ukázala, že distribuce palmových semen prakticky úplně závisí právě na rybách Piaractus mesopotamicus. Jejich nadměrný lov proto může být nebezpečný pro celý ekosystém. Ohrožení paradoxně napomáhají předchozí snahy ochranářů, kteří prosadili, že lovit se smějí pouze ryby větší než 40 centimetrů. Podle článku na stránkách Nature jsou to ovšem právě velcí jedinci, kteří ve svých útrobách přepravují největší množství semen.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.