Léčba rakoviny útokem na zdravé geny

23. září 2010

Vznik rakoviny spojujeme s poškozením DNA. Dědičnou informaci narušují některé mutagenní neboli karcinogenní látky, například kouř z cigaret. K léčbě nádorů by ale mohl překvapivě vést atak genů, které zůstaly v nádorech bez úhony.

Genetici se při hledání příčin rakoviny dlouho soustředili na geny poškozené mutací. Léky jako je imatinib nebo erlotinib jsou zacílené právě na nápravu škod napáchaných mutovanými geny. Bohužel si na ně buňky některých nádorů rychle vyvinou odolnost.

Stephen Elledge z bostonské Brigham and Women´s Hospital a Greg Hannon z newyorské Cold Spring Harbor Laboratory se nezávisle na sobě rozhodli vyzkoušet opačný přístup. Chtějí zastavit zběsilé nádorové bujení útokem na "zdravé" geny. Vědci z jejich týmů postupně blokovali tisíce genů v buňkách nádoru prsu a tlustého střeva. Stejné geny vyřazovali z činnosti i v naprosto zdravých lidských buňkách.

Uspěli u několika desítek ničím nenarušených genů. Jejich blokáda vyvolala zastavení nádorového bujení, ale neměla negativní vliv na zdravé buňky. Tyto geny představují podle Elledge a Hannona obrovský příslib pro vývoj zcela nových léků proti rakovině. Na praktické uplatnění výsledků výzkumu, které zveřejnil vědecký týdeník Science, si budeme muset ještě počkat.

"Bude to stát ještě hodně času peněz, než vybereme ty geny, které budou z hlediska léčby nádorů nejlepší. Nejdůležitější však je, že jsme takové geny vůbec našli," řekl Stephen Elledge v komentáři pro vědecký týdeník Nature.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.